האיטי: כך חילץ הצוות הישראלי לכוד אחרי 10 ימים מתחת להריסות

כמה שעות לפני ההחלטה להפסיק את פעולות החילוץ בהאיטי, הצליח צוות ישראלי להציל צעיר שנלכד 10 ימים מתחת להריסות. "הייתי כבר אדם מת", סיפר בהתרגשות. צפו במבצע המוצלח

ממשלת האיטי והאו"ם הודיעו על הפסקת פעולות החילוץ במדינה - 11 ימים לאחר רעש האדמה הקטלני.

ההודעה הגיעה רק כמה שעות אחרי ששני ניצולים נוספים חולצו מבין ההריסות בפורטו או- פראנס: אישה בת 84 במצב קשה, וצעיר בן 22 שהוצא ע"י צוות החילוץ הישראלי במצב טוב.

הצעיר, בוטו עמנואל, הועבר לטיפול בבית החולים הישראלי בעיר ולאחר כמה שעות אף הצליח לספר על הימים הארוכים תחת ההריסות . "כבר הייתי אדם מת", הדגיש עמנואל. שמעתי את אמי אומרת: 'אני רוצה את הבן שאני אוהבת כל כך'. זה הדבר היחידי שנתן לי כוח".

מדונה ובונו למען האיטי

אמש התגייסו כל כוכבי הוליווד התגייסו למען הנפגעים בהאיטי.כל השמות הגדולים במוסיקה, בטלוויזיה ובקולנוע התייצבו כולם, בלי יוצא מן הכלל, למען מטרה אחת - גיוס תרומות לשיקום ולסיוע עבור נפגעי רעש האדמה בהאיטי.

יותר ממאה זמרים ושחקנים: כולל מדונה, בונו, ברוס ספרינגסטין, וג'וליה רוברטס לקחו חלק באירוע חוצה יבשות שארגנו השחקן ג'ורג' קלוני והזמר וויקליף ג'ון, יליד האיטי. הכספים שנאספו יועברו לשורת ארגונים שפועלים במדינה בהם יוניסף, והצלב האדום.

משרד הפנים בהאיטי פרסם הלילה כי מניין ההרוגים הרשמי במדינה מוכת האסון עלה והוא עומד על 111,499 בני אדם. בהאיטי חוששים כי מניין ההרוגים יגיע ל-200 אלף קורבנות. הרשויות במדינה החלו בהעברת אלפי אזרחים שנותרו ללא קורת גג למחנות אוהלים זמניים מחוץ לבירה פורט-או-פראנס.

צוות אמריקני חילץ ביום רביעי בחיים שני אחים קטנים שנלכדו בין ההריסות במשך שבעה ימים שלמים. "הם הצליחו להפיל בקבוק ולשתות את המים דרך חור", סיפר בהתרגשות אחד המחלצים. לאחר המבצע הדרמטי הועברו שני האחים לבית החולים הישראלי שהוקם בבירה פורט-או-פרינס, כשמצבם מוגדר טוב.

"זה יותר מפלא", פסק רס"ן עודד ביטון, מאנשי משלחת פיקוד העורף בבית החולים הישראלי במקום. "לשרוד בלי מזון, בלב המהומה עם כל הפחד - אין לי איך להגדיר זאת מלבד נס".

אביהם של הילדים ירד על ברכיו וביקש להודות לטיפול המסור של הצוות מישראל . "הרופא הישראלי הציל את הילדים שלי", הסביר האב בהתרגשות. "היו לי חמישה ילדים - איבדתי שלושה, אבל אלוהים הציל לי שניים".

 האיטי: חוששים מחטיפה וסחר בילדים

גורמים רשמיים באו"ם הביעו אתמול דאגה בנוגע להיעלמותם של ילדים ממספר בתי חולים בהאיטי, מאז רעש האדמה הקשה שפקד את המקום. החשש המרכזי הוא שבשל הכאוס במקום, נחטפו הילדים והועברו במסווה מחוץ לגבולות המדינה.

"יש לנו מסמכים המעידים כי בסביבות 15 ילדים נעלמו מבתי חולים, לא בליווי בני משפחתם", אמר נציג יוניצ"ף היום. "יוניצ"ף עובדת בהאיטי כבר שנים רבות ואנו מכירים את בעיית הסחר בילדים שהחלה עוד לפני רעידת האדמה", הוסיף.

לדברי נציגות הארגון, הועברו בקשות למדינות רבות לא לקבל לגבולם ילדים מהאיטי לאימוץ, בשבועות הסמוכים לרעש האדמה. למרות הפניות הרבות, קיימות עדויות על מספר רב של הליכי אימוץ המגיעים מבלגיה, קנדה, צרפת גרמניה וארצות הברית.

החשש המרכזי הוא, שברגעי משבר מנצלים סוחרי ילדים את הכאוס ואת חולשתם של הילדים, בני משפחותיהם והרשויות, וממהרים לחטוף ילדים ולהבריח אותם מחוץ למדינה. בעקבות הדאגה הרבה להידרדרות המצב, הקים האו"ם לאחרונה מחסומים על הצירים הראשיים בהאיטי, כדי לנסות ולסכל את ניסיונות החטיפה וההברחה של הילדים החפים מפשע.

רעש האדמה בהאיטי - סיקור מיוחד:

תיעוד: כך חולצה אישה בת 70 מההריסות

האיטי: נמצאה הנעדרת הישראלית

דיווח: רעש אדמה עז פקד את האיטי

הערכות: רבבות נהרגו ומיליונים יישארו ללא קורת גג

מומחה: "אל תחשבו שכאן לא יהיה רעש אדמה"

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?