10 ימים אחרי רעש האדמה בהאיטי: בת 84 ובן 22 חולצו בחיים מבין ההריסות

משרד הפנים בהאיטי פרסם כי מניין ההרוגים הרשמי במדינה מוכת האסון עלה והוא עומד כרגע על 111,499 בני אדם. למרות המצב הקשה יש גם נקודות אור: קשישה בת 84 וצעיר בן 22 חולצו בחיים מבין ההריסות. הצעיר חולץ על ידי צוות המשלחת הישראלית במצב בינוני

משרד הפנים בהאיטי פרסם הלילה כי מניין ההרוגים הרשמי במדינה מוכת האסון עלה והוא עומד על 111,499 בני אדם. בהאיטי חוששים כי מניין ההרוגים יגיע ל-200 אלף קורבנות. הרשויות במדינה החלו בהעברת אלפי אזרחים שנותרו ללא קורת גג למחנות אוהלים זמניים מחוץ לבירה פורט-או-פראנס.

אבל למרות הנתונים הקשים יש גם מקום לאופטימיות. הלילה, עשרה ימים לאחר רעש האדמה שפקד את האי, חולצו בחיים מבין ההריסות שני בני אדם. צוות החילוץ של פיקוד העורף בהאיטי הצליח לחלץ את עמנואל ביטו, צעיר בן 22 מבין הריסות ביתו בן השלוש קומות, שקרס סמוך למבנה הנשיאות בבירה. ביטו פונה במצב בינוני ויציב לבית החולים הישראלי לקבלת טיפול רפואי.

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך סיור של קציני התנהגות אוכלוסיה בעיר פורט או-פרינס, בראשות סא"ל רמי פרץ, דיווחו להם מקומיים כי יש לכוד חי במבנה באזור. אחרי שהגיעו למקום הזעיקו למקום צוות חילוץ של פיקוד העורף.

רס"ן זוהר משה הגיע עם אנשיו למקום ומספר כי "רופאים אמריקאים וצרפתים לא הצליחו לחלץ את הלכוד והזעיקו את הכוחות הישראליים, שהצליחו להוציאו מההריסות תוך מחצית השעה, באמצעות מנהרה באורך 2.5-3 מטרים, כשהוא בריא ושלם".

בתקשורת המקומית דווח כי הצעיר, עמנואל ביטו, בן 22, סיפר לעיתונאים כי אנשים נוספים שהיו עימו במבנה מתו מסביבו וכי הוא שרד את הצימאון באמצעות שתיית השתן שלו. כנראה שבמקום בו נלכד היו גם שאריות מזון שאפשרו לגופו לשרוד במשך כעשרה ימים. למרות ההחלטה להפסיק את מאמצי החילוץ וההצלה, מוזעקים מדי פעם הכוחות הישראליים ואחרים לאתרים ברחבי העיר ואמש חולצה גם קשישה בת 84 שנלכדה תחת הריסות ביתה.

שני אחים חולצו בחיים מבין ההריסות

(AP)
שבוע אחרי רעש האדמה שפקד את האיטי, ולמרות שהסיכוי למצוא ניצולים פחת משמעותית - תושבי האי מוכה האסון מתנחמים בכל זאת בסיפור אופטימי  מרגש במיוחד.

צוות אמריקני חילץ ביום רביעי בחיים שני אחים קטנים שנלכדו בין ההריסות במשך שבעה ימים שלמים. "הם הצליחו להפיל בקבוק ולשתות את המים דרך חור", סיפר בהתרגשות אחד המחלצים. לאחר המבצע הדרמטי הועברו שני האחים לבית החולים הישראלי שהוקם בבירה פורט-או-פרינס, כשמצבם מוגדר טוב.

"זה יותר מפלא", פסק רס"ן עודד ביטון, מאנשי משלחת פיקוד העורף בבית החולים הישראלי במקום. "לשרוד בלי מזון, בלב המהומה עם כל הפחד - אין לי איך להגדיר זאת מלבד נס".

אביהם של הילדים ירד על ברכיו וביקש להודות לטיפול המסור של הצוות מישראל . "הרופא הישראלי הציל את הילדים שלי", הסביר האב בהתרגשות. "היו לי חמישה ילדים - איבדתי שלושה, אבל אלוהים הציל לי שניים".

 האיטי: חוששים מחטיפה וסחר בילדים

גורמים רשמיים באו"ם הביעו אתמול דאגה בנוגע להיעלמותם של ילדים ממספר בתי חולים בהאיטי, מאז רעש האדמה הקשה שפקד את המקום. החשש המרכזי הוא שבשל הכאוס במקום, נחטפו הילדים והועברו במסווה מחוץ לגבולות המדינה.

"יש לנו מסמכים המעידים כי בסביבות 15 ילדים נעלמו מבתי חולים, לא בליווי בני משפחתם", אמר נציג יוניצ"ף היום. "יוניצ"ף עובדת בהאיטי כבר שנים רבות ואנו מכירים את בעיית הסחר בילדים שהחלה עוד לפני רעידת האדמה", הוסיף.

לדברי נציגות הארגון, הועברו בקשות למדינות רבות לא לקבל לגבולם ילדים מהאיטי לאימוץ, בשבועות הסמוכים לרעש האדמה. למרות הפניות הרבות, קיימות עדויות על מספר רב של הליכי אימוץ המגיעים מבלגיה, קנדה, צרפת גרמניה וארצות הברית.

החשש המרכזי הוא, שברגעי משבר מנצלים סוחרי ילדים את הכאוס ואת חולשתם של הילדים, בני משפחותיהם והרשויות, וממהרים לחטוף ילדים ולהבריח אותם מחוץ למדינה. בעקבות הדאגה הרבה להידרדרות המצב, הקים האו"ם לאחרונה מחסומים על הצירים הראשיים בהאיטי, כדי לנסות ולסכל את ניסיונות החטיפה וההברחה של הילדים החפים מפשע.

רעש האדמה בהאיטי - סיקור מיוחד:

תיעוד: כך חולצה אישה בת 70 מההריסות

האיטי: נמצאה הנעדרת הישראלית

דיווח: רעש אדמה עז פקד את האיטי

הערכות: רבבות נהרגו ומיליונים יישארו ללא קורת גג

מומחה: "אל תחשבו שכאן לא יהיה רעש אדמה"

רוצים לקבל עדכונים בפייסבוק מחדשות 2?