האסון בהאיטי: מיליוני הדולרים לא מספיקים לשיקום המדינה

כמעט מיליארד דולרים גויסו לטובת האיטי שעוברת עכשיו תהליך התאוששות קשה מאוד. ארה"ב, קנדה והאיחוד האירופאי הן התורמות המרכזיות, אבל גם מדינות קטנות יצאו מגדרן לעזור למדינה מוכת האסון. ומה עם ישראל?

העולם נרתם לטובת האיטי: כמעט כל הממשלות סביב הגלובוס הכניסו את היד לכיס ותרמו כסף כדי לסייע לתושבי האיטי מוכת האסון הנורא. על פי הערכת סוכנות הידיעות AP, הסכום הכולל שנתרם עומד על כמעט מיליארד דולרים. סכום שעל פניו נשמע אסטרונומי, אך בפועל עבור שיקום המדינה הוא זעום.

27 מדינות האיחוד האירופי הצליחו לגייס 575 מיליון דולר שנשלח להאיטי. אוסטרליה לבדה תרמה 13.8 מיליון דולר. אוסטריה העבירה 1.9 מיליון דולר לאו"ם ולארגוני הסיוע. ברזיל העניקה סיוע בשווי של 19 מיליון דולר - שכלל 18 טיסות עם 200 טונות של מזון, מים, תרופות, אוהלים, בית חולים שלם, 46 רופאים ואנשי צוותים רפואיים, 50 כבאים וכלבי חילוץ. 1,300 חיילי או"ם ממוצא ברזילאי משתתפים במבצעי החילוץ ובניסיון לשמור על הסדר בכאוס הגדול.

בריטניה תרמה 33 מיליון דולר ושלחה 64 אנשי צוות חילוץ שפועלים כבר חמישה ימים ללא הפסקה. קנדה תרמה 130 מיליון דולר (!). מרבית הכסף הגיע מתורמים פרטיים, אך המדינה אף שלחה שתי ספינות מלחמה.

ארצות הברית שלחה אף היא סיוע הנאמד בכ-130 מיליון דולר: 12 אלף חיילים ואנשי סיוע, 18 ספינות סיוע של הצי ושל משמר החופים, 49 מסוקים ועוד. המעצמה הסינית גם הצטרפה לסיוע העולמי, אם כי "הסתפקה" ב- 4.2 מיליון דולר בלבד ועשרות אנשי חילוץ.

דנמרק תרמה 9.67 מיליון, הרפובליקה הדומיניקנית גייסה 11.4 מיליון דולר למען השכנה, צרפת 28.6 מיליון ועוד 500 אנשי צוות. ממשלת גרמניה תרמה 14.28 מיליון דולר ועוד 25.56 מיליון דולר נתרמו על ידי אזרחים גרמנים פרטיים. הודו תרמה חמישה מיליון דולר.

וכמה אנחנו תורמים, אתם בוודאי רוצים לדעת: הסיוע הישראלי כולל, נכון לשלב זה, בית חולים שדה, 150 רופאים וצוותי סיוע ו-10 טונות של ציוד רפואי. כסף מזומן לא הגיע מאיתנו.

חלק מהסיוע העולמי הגיע כבר, חלקו יגיע במהלך השבועות הקרובים. אבל, עבור רבים בהאיטי - זה יהיה כבר מאוחר מידי.