ביקור טעון של האפיפיור בבית כנסת ברומא

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ביקר הערב בבית הכנסת של רומא. הביקור באווירה לא פשוטה - הוא מתעקש להמשיך ולקדם את האפיפיור שהעלים עין מזוועות הנאצים למעמד של קדוש וראשי הקהילה היהודית - זועמים

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 ביקר הערב בבית הכנסת המרכזי של רומא בעיצומו של ויכוח סוער בין ראשי הקהילות היהודיות בעולם לבין הוותיקן סביב סוגיית ההכרזה הצפויה על פיוס ה-12, האפיפיור בימי מלחמת העולם השנייה - לקדוש.

האפיפיור הגן בנאומו על פעולות הוותיקן במהלך מלחמת העולם השנייה ואמר: "פעלנו בצורה דיסקרטית ובדרכים נחבאות". מנהיג הקהילה היהודית באיטליה אמר: "השתיקה של האפיפיור פיוס ה-12 בזמן השואה עדיין כואבת".

לא פחות מ-500 עיתונאים מהעולם כולו ליוו את האפיפיור בביקור הטעון הזה. זהו ביקורו השלישי של האפיפיור - ילד גרמניה בבית הכנסת. לפני ארבעה חודשים הוא קיבל מאנשי הקהילה ברומא מכתב מחאה, אחד מיני רבים, על כוונתו להאדיר את שמו של מי שעצם עין מול מעשי הזוועה של המשטר הנאצי.

המתח בין ראשי הדתות, שכמעט גרם לביטול הביקור עומד היום בניגוד מוחלט לביקור המתוקשר והחם שהאפיפיור הקודם פאול ה-2 ערך באותו בית הכנסת על גדות הטיבר ב-1986. המשנה לממלא מקום ראש הממשלה סילבן שלום, שמקבל היום את פניו של האפיפיור בבית הכנסת של רומא אמר: "זהו אירוע דתי, לא פוליטי - הוא אמור להיות סמל לקירוב שבין העולם הקתולי לעולם היהודי".