האיטי: הצוות הישראלי חילץ לכוד

4 ימים לאחר הרעידה חולץ לכוד מבין ההריסות. עשרות פצועים החלו לזרום לבית חולים שדה הישראלי. בינתיים - הייאוש שולט במדינה מוכת האסון ואפילו הלוויות הן כבר חלק משגרה שלא ממש מושכת תשומת לב. כל מי שיכול בורח, מטוסים רק למי שיכול לשלם - העניים נשארים מאחור. ומה שאי אפשר להעביר בתמונות - זה הריח

צוות המחלצים הישראלי איתר אדם שהיה לכוד תחת הריסות משרד המסים של האיטי. הצוות הצליח לשוחח עמו ולהוציאו מבין ההריסות. זאת לאחר שחלפו ארבעה ימים מאז פקדה את המדינה הענייה רעידת האדמה שהובילה לאסון גדול. בשעות הערב החל לפעול במקום בית חולים שדה שהקימה המשלחת הישראלית ועשרות פצועים החלו לזרום למקום.

לצד הסיפור המשמח הזה, ממדי הזוועה ממשיכים להיחשף כשבהאיטי של היום אין כנראה סיכוי לאף אחד – אפילו לא לתרנגולת שמסתובבת ברחובות. התושבים לא מבקשים כסף אלא מים, והם עוזבים את העיר – לא בגלל ההריסות, אלא כי אי אפשר לנשום. אפילו הלוויות הן כבר חלק משגרה שלא ממש מושכת תשומת לב. כל מי שיכול בורח מכאן. מטוסים רק למי שיכול לשלם - העניים נשארים מאחור.

איש אבל איש לא עוזר. מה שאפשר לבזוז - בוזזים, אין ממשלה פעילה, אין משטרה, וכוחות החילוץ החלו לעבוד רק היום, ארבעה ימים אחרי הרעידה. מה שאי אפשר להעביר בצילומים זה הריח. יש בהאיטי גם אסון כבד וגם חוסר אונים נורא - עכשיו מחכים להתפרצות המחלות. המזון שהגיע לכאן עדיין לא מצליח להטות את הכף ולכן הסיכוי היחיד הוא מה שעוד יגיע ממדינות מסייעות.

פיקוד העורף וחיל הרפואה הצליחו להעביר למגרש כדורגל בקצה העיר את כל הציוד הרפואי שהטיסו מישראל. בלילה אחד הקימו בית חולים שיחל הלילה לקלוט חולים. כבר ישנם בערך 200 פצועים, בעיקר פגועי גפיים. צוותי חילוץ ישראלים כבר יצאו למוקדי הפגיעה העיקריים בניסיון למצוא ניצולים.

הערב הורגשה רעידת אדמה משנית במדינה מוכת האסון, מה שגרם להפסקה קצרה בפעולות החילוץ. שר הפנים של האיטי הודיע כי עד כה חולצו מן ההריסות 50 אלף גופות, וכי לפי ההערכות 200 אלף בני אדם מצאו את מותם. לדבריו, ככל הנראה המספר המדויק לא יוודע לעולם. עוד אמר, כי עד כה נטמנו בקברי-אחים ארבעים אלף מתים.

בעיר ליאוגן הנמצאת ממערב לבירה פורט-או-פראנס הנזק עצום עוד יותר - לפי דיווחים של האו"ם במקום ניזוקו 90% מהבניינים ועשירית מהתושבים נספו ברעידה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה נועד היום בבית הלבן עם קודמיו בתפקיד ג'ורג' בוש וביל קלינטון ודן עמם בדרכים להעניק סיוע לנפגעי האסון בהאיטי. "ליבי נשבר נוכח המראות המגיעים מהאיטי", אמר בוש במסיבת עיתונאים בתום הפגישה.