צוות רפואי נטש פצועים בהאיטי בעקבות התראות ביטחוניות שהתקבלו באו"ם

רופאים ואחיות עזבו בי"ח שדה בעיר הבירה של האיטי בעקבות דיווחים על מהומות אלימות באזור. במקום נותר רק הכתב הרפואי של רשת CNN שהעניק לפצועים במקום את הסיוע המינימלי שהיה ביכולתו לתת. "בחיים שלי לא נתקלתי בסיטואציה כזאת", הוא אמר

בהאיטי נפגעי רעידת האדמה שוכבים פצועים בבתי החולים שנפרסו ברחבי עיר הבירה פורט-או-פרינס - אבל חלק מהצוותים הרפואיים עזבו את האזור הלילה מסיבות ביטחוניות.

רשת CNN מדווחת שבכירים באו"ם הורו לצוות רפואי לפנות את אחד מבתי החולים שהוקמו בעיר בעקבות דיווחים על מהומות אלימות שפרצו סמוך לאזור. הרופא היחיד שנותר באזור הוא סנג'יי גופטה, הכתב הרפואי של רשת CNN, שטיפל בלא פחות מ-25 חולים במקביל, אך לא יכול היה לעשות הרבה לאור מחסור באמצעים רפואיים. כל מה שנותר לו הוא לעקוב אחר מצבם של הפצועים ולתת להם משככי כאבים.

"בחיים שלי לא נתקלתי בסיטואציה כזאת. זה די מגוחך", אמר גופטה. "הם חייבים לחזור לכאן באופן מיידי". במרפאה מטופלים בין השאר פגועי ראש ונפגעי טראומה אחרים שאיבדו דם רב, אך בבית החולים לא נותרו עוד מנות דם לספק להם, בהיעדר צוות רפואי וייתכן אף שחלק מהם לא ישרוד את הלילה אם לא יקבלו עזרה דחופה.

האירוע נחשף מוקדם יותר הבוקר כאשר גופטה כתב בחשבון הטוויטר שלו: "אני עובד כל הלילה בבית חולים שדה בהאיטי. יש המון עבודה, אבל כל החולים במצב יציב. הפכתי את האנשים שלי לצוות רפואי". עוד דיווח גופטה כי רופאים בלגים שסירבו לעזוב את החולים מאחור - אולצו לעשות זאת בהוראת כוחות האו"ם.

סנדרה פייר, מתנדבת בבית החולים האמור, אמרה כי הצוות הרפואי לקח איתו את כל הציוד הרפואי. "הם צפויים לחזור רק מחר בבוקר", אמרה פייר.

רק רבע מהבניינים בעיר שרדו

הבוקר דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי רק רבע מהמבנים בעיר הבירה פורט-או-פרינס שרדו את רעש האדמה. "בגלל היקף הבעיות והנושאים הדורשים טיפול של הממשלה בהאיטי, כאשר הצהירו המדענים על תחזיותיהם לגבי עוצמת רעש האדמה הצפוי, לא היו לממשל את המשאבים להתחיל לבצע פעולות מניעה בהיקף כזה שהיו יכולות לחסוך את מספר הנספים ולהקטין את היקף האסון", אמר פרופסור פול מאן, חוקר בכיר בצוות הגיאולוגים שחזה את רעש האדמה.

הלילה הפכה מדינת ישראל, המרוחקת אלפי קילומטרים מהאיטי, לאחת המדינות הראשונות שהנחיתה משלחת סיוע במדינה שנפגעה מרעש האדמה. המשלחת, שמונה 220 אנשי צוות, תפעל להקמה מהירה של בית חולים שדה ותסייע במשימות החילוץ וההצלה. בראש המשלחת עומד תא"ל במילואים שלום בן אריה, מפקד יחידת החילוץ הארצית בפיקוד העורף וכסגנו משמש אל"מ ד"ר איציק קרייס, שישמש גם כראש המערך הרפואי וכמפקד בית-החולים.

בית החולים הישראלי שמוקם כעת סמוך לאזור הרעש, צפוי לקלוט כ-500 נפגעים ביום ויכלול כ-60 רופאים ואחיות. הצוותים הישראלים איתרו 2 משטחים אלטרנטיבים להקמת בית חולים שדה בבירה, והמטוסים שעליהם ציוד רפואי במשקל 10 טון נחתו שם הלילה. יחד איתם הגיעו להאיטי חובשים, צוות בית מרקחת, טכנאי רנטגן, חדר מיון לקליטת נפגעים ואפילו חדרי לידה ופגייה.