צפו בליקוי החמה הראשון בעשור

בפעם הראשונה בעשור החדש נוכל לצפות בליקוי חמה מעל שמי ישראל. משעה 7:05 יחל הירח לכסות את השמש, ובשיאו של הליקוי יסתיר כ-15% משטחה. מי שיזכו לראות ליקוי מלא הם תושבי האיים המלדיבים

כבר הצטיידתם במשקפיים מתאימות? ליקוי החמה הראשון של שנת 2010 נראה הבוקר בשמי הארץ, והוא רק קצהו של ליקוי טבעתי רחב שיעבור מעל אפריקה, האוקיאנוס ההודי ומזרח אסיה. כאן בחדשות 2 באינטרנט, נעביר במהלך היום בשידור חי את ליקוי הירח מהמקומות השונים בעולם.

ליקוי חמה הוא מצב בו הירח מסתיר חלק מהשמש ומפיל צל על הארץ, זהו אירוע מיוחד ונדיר מפני שמסלול ההקפה של הירח אינו מסתובב על אותו הציר שבו כדור הארץ מקיף את השמש.

הליקוי שהחל כשעה לאחר זריחת השמש, נראה בחלקו גם בישראל. בערך 15% משטחה של השמש יוסתר על ידי הירח. כל המעוניין לצפות בליקוי חייב להצטייד בעדשות מיוחדות שמגינות על העיניים כדי להגן על הראייה.

אם יצא לכם לצפות ולתעד את המחזה בשמי הארץ, אתם מוזמנים לשלוח תמונות וקטעי וידאו למספר 2222 בסלולר, לכתובת המייל mail@news2.co.il או לדף הפייסבוק של חדשות 2.

את ההצגה הגדולה מקבלים תושבי האיים המלדיבים שיוכלו לראות את טבעת השמש סביב הירח למשך 10 דקות וארבעים שניות. זה יהיה הליקוי הטבעתי הארוך ביותר ב-1,000 השנים הקרובות מפני שכדור הארץ נמצא קרוב מאוד לשמש והירח ניצב קצת אחרי הנקודה הרחוקה ביותר על הציר שלו. הליקוי יראה היטב ברצועת רוחב של 300 קילומטרים ממרכז אפריקה , האוקיאנוס ההודי ודרום מזרח אסיה.