יוזמה בבנק הדם בארה"ב: ליטר בירה תמורת ליטר דם

בעיר טאקומה שבארה"ב דיווחו על מחסור בדם בעקבות תקופת החגים, במהלכה אנשים מבלים עם בני משפחותיהם במקום להגיע לתרום. כדי להתמודד עם המחסור, בבנק הדם החליטו לנקוט בצעד יעיל ומקורי במיוחד, והבטיחו לתורמים כי על כל ליטר דם שיילקח מגופם - הם יקבלו תלושים כדי שיוכלו לשתות ליטר בירה בחינם. יש תורמים?

חולים רבים ממתינים לניתוחים מצילי חיים, כאלו שבמהלכם הרופאים מזרימים כמויות גדולות של דם לגופו של החולה במהלך הניתוח כדי להשאירו בחיים. אבל איך אפשר לשכנע את האדם הפשוט לבוא ולתרום דם למען מטרה נעלה שכזו? באמריקה, מתברר, מצאו פיתרון יצירתי במיוחד.

בימים רגילים האמריקנים מבינים היטב את החשיבות שבתרומת דם, ומגיעים לבנקי הדם ברחבי המדינה על מנת לתרום מגופם למען החולים. אלא שבתקופת החגים, אזרחי ארה"ב מזניחים את הדאגה לאחרים ומעדיפים לבלות עם בני משפחותיהם, מה שהביא השנה למחסור חמור במנות דם.

בנק הדם המקומי, שהבין כי הוא צריך "לפתות" את האמריקנים להגיע גם בתקופת החגים ולהמשיך לתרום, פתח ביוזמה חדשה תחת הכותרת "ליטר דם תמורת ליטר בירה". בכל יום שישי, בשעות הצהריים, מגיעה ניידת תרומות דם לבר מקומי, ואנשי הניידת מחלקים תלושים לכוסות בירה צוננות בעד כל תרומה.

אחת המתרימות בבנק הדם שבעיר טאקומה מסבירה כי היוזמה זוכה לתגובות אוהדות. "בכל פעם שאנחנו יוצאים להתרים, אנחנו מגיעים לקבוצת תורמים חדשה, כך שאנחנו מצליחים להגביר את המודעות לחשיבות בתרומת דם על בסיס קבוע", היא אומרת ולא שוכחת להזכיר: "וגם התורמים יכולים לשתות בירה בחינם. ככה גם תורמים וגם שותים בכיף".