האם 7.5 מיליון יהודים נרצחו בשואה?

65 שנה אחרי סיום מלחמת העולם השנייה, ייתכן שהזוועה עוד לא נחשפה במלואה. כומר קתולי חושף עדויות חדשות של קברי אחים באוקראינה, בהם נטמנו עוד מיליון וחצי יהודים שנרצחו באכזריות. לטענתו הממצאים נחשפים רק כעת בגלל קשיים שהמשטר הסובייטי הערים בעבר

"מספר היהודים שנטבחו בזמן השואה גדול יותר בלפחות מיליון וחצי ממה שחשבו" - כך טוען כומר קתולי מצרפת, 65 שנים אחרי סיום מלחמת העולם השנייה.

במהלך נאום שנשא בכנס ארגונים יהודיים במנהטן, סיפר האב פטריק דה-בואה כי במהלך המלחמה נטמנו בקברי אחים באוקראינה מיליון וחצי יהודים שנורו למוות - זאת בנוסף לששת המיליונים שנרצחו על ידי הנאצים במחנות.

לדברי האב דה-בואה, הממצאים החדשים נחשפו רק עכשיו בגלל הקשיים שהערים המשטר הסובייטי בעבר. "לא הייתה לנו גישה לארכיונים, לא יכולנו להיכנס לכפרים קטנים ולראיין אנשים כפי שאנחנו עושים עכשיו", הסביר.

הכומר סיפר כי במהלך מסעו במזרח אירופה דיבר עם 1,500 עדים לזוועות וגילה 700 אתרי השמדה ובהם בין 10 ל-15 קברים המוניים. "באחר צהריים אחד חיסלו שני חמושים 1,500 יהודים. "הם נורו כמו חיות ונקברו כמו חיות", ציין בכאב.

לדבריו, הדבר הקשה ביותר בעבודתו הוא לשמוע את סיפורי הזוועה הבלתי נגמרים. "אישה אחת סיפרה שהם הכריחו אותה לעבוד עם הגוויות בין מטחי הירי כדי לפנות מקום בקברים ההמוניים", נזכר הכומר. "היא אמרה שזה היה קשה במיוחד - מפני שהגוויות עדיין זזו".

עכשיו, הציב לעצמו האב דה-בואה מטרה אחת: לגרום לארגונים להכריז על האתרים כרשמיים ולדאוג לשימורם ולתחזוקתם.