פניה של בת 15 עוותו בגלל כדור נגד כאב ראש

מי מאיתנו לא לקח כדור נגד כאב ראש כשהרגיש קצת לא טוב? עבור נערה שוודית בת 15 הפך כדור שכזה לסיוט נורא, לאחר שתגובה אלרגית נדירה גרמה לשלפוחיות על כל גופה ולאובדן הציפורניים, העפעפיים והשיער. אחרי 4 שנים במהלכן הסתתרה מהציבור, היא החלימה לחלוטין והיום היא מרגישה נוח להיחשף

אווה אולין - לפני ואחרי (חדשות 2)

פניה של אווה אולין, נערה בת 15 משוודיה, שונו ללא היכר לפני ארבע שנים - רק בגלל שלקחה כדור למניעת כאב ראש. אווה פיתחה תגובה אלרגית נדירה ביותר, שעלולה להיות גם קטלנית, השתלטה על כל גופה וגרמה לעור שלה להיצרב ולהתקלף.

המחלה השאירה את הנערה בת ה-15 שעבדה כמלצרית מאושפזת בבית החולים במשך שבועות. היום, יותר מארבע שנים אחרי, כשהעור שלה צמח לגמרי בחזרה, אווה סוף סוף יכולה לחשוף את פניה בציבור.

הסיוט של אווה החל בספטמבר 2005, כשחשה ברע במהלך חופשה משפחתית. היא אובחנה כחולה בשפעת והתבקשה להשתמש בכדורי פאראצטמול (תרופה המוכרת בארץ גם בשם המסחרי אקמול), כדי להקל על תסמיני המחלה. הצירוף בין הווירוס שפגע באווה לבין התרופה הביא לתגובה נדירה ביותר שאיש לא יכול היה לצפות והפעיל מחלה קשה ממנה לקח לאווה שנים להחלים.

40% מהחולים אינם שורדים

כמה ימים לאחר שאווה התחילה לקחת את הכדורים, היא גילתה לחרדתה כי שלפוחיות מכסות את גופה והובהלה לבית החולים, שם אושפזה במחלקת כוויות. במהלך השנים הבאות, אווה איבדה חלקים נרחבים מהעור של פניה וגופה, את העפעפיים הציפורניים וגם את השיער שלה.

"הרגשתי כמו בתוך סרט אימה", אומרת אווה היום, "כאילו משהו זוחל לי מתחת לעור ומפרק אותו. לא האמנתי שזה קורה. לקחתי פאראצטמול פעמים רבות בעבר והרופאים עדיין לא מבינים למה דווקא ברגע ההוא תקפה אותי האלרגיה".

הרופא שטיפל באווה סיפר שהאלרגיה נגרמה בשל שילוב בין פאראצטמול ודלקת ויראלית נדירה. "אין דרך לעצור את התפשטות האלרגיה וצריך לתת לה לעבור מעצמה", הסביר הרופא. "אנחנו מאוד מרוצים מההחלמה של אווה כי בדרך כלל 40% מאלו החולים בוירוס הזה - לא שורדים אותו בסופו של דבר".

הדוגמנית שפניה הושחתו בחומצה - מדברת

מגישי המבזקים החדשים בבריטניה: בעלי פנים מושחתות