חשש: אלפי הרוגים ברעש אדמה עז בהאיטי

רעידת אדמה עזה בעוצמה 7.3 בסולם ריכטר היכתה הלילה במדינה הענייה באיים הקריביים, אלפים נלכדו תחת ההריסות. ארמון הנשיאות קרס, התקשורת נפלה, מבני ממשל ובתי חולים נהרסו כליל. משרד החוץ: 3 ישראלים בין הנעדרים. משלחת חילוץ ראשונה יצאה מישראל להאיטי. הצטרפו לשידור החי מאיזור האסון

אסון כבד בקריביים: רעש אדמה חזק בעוצמה 7.3 בסולם ריכטר היכה הלילה במדינת האיטי, השוכנת באיים הקריביים, גרם להרס תשתיות עצום וללכידתם של אלפים תחת ההריסות. התקשורת במדינה קרסה, מבני ממשל התמוטטו, בתי חולים נהרסו. במשרד החוץ אמרו בשעות הצהריים כי שלושה ישראלים ששהו בהאיטי בזמן רעידת האדמה - עדיין לא יצרו קשר עם בני משפחותיהם.

על פי הדיווח שהתקבל ממשרד החוץ, מאז רעידת האדמה עדיין לא התקבל כל אות חיים מהשלושה, מה שמעלה חשש לחייהם. "משרד החוץ מצוי בקשר שוטף עם בני משפחותיהם", הדגישו היום.

רעידת האדמה היכתה באזור הקריביים בסביבות השעה 03:00 לפנות בוקר שעוננו, 21:00 בערב שעון מקומי. אתרי אינטרנט מקומיים דיווחו כי מוסדות ציבור התמוטטו, וכך גם ארמון הנשיאות ומוסדות ממשל רבים. בשלב זה ההערכות מדברות על אלפי בני אדם לכודים ואף הרוגים, אם כי בשל קריסת התקשורת המקומית עדיין לא התקבלו דיווחים רשמיים.

משלחת ישראלית ראשונה יוצאת לאזור האסון

במהלך ישיבה שקיים הבוקר משרד החוץ עם נציגי פיקוד העורף, מגן דוד אדום וגורמי הצלה נוספים בעקבות רעש האדמה בהאיטי, הוחלט לשלוח משלחת משימה ראשונית שתצא למדינה, על מנת להעניק סיוע. מדובר במשלחת המורכבת מצוות מצומצם של שבעה מומחים בתחום ההנדסה והתשתיות, שתבדוק את תמונת המצב בהאיטי.

במקביל, משלחת גדולה לחילוץ והצלה של פיקוד העורף נערכת ליציאה להאיטי. המשלחת תכלול למעלה מ-50 רופאים, חובשים ומחלצים, בראשות תא"ל שלום בן אריה מפקד יח' החילוץ וההצלה, והם יעסקו בסיוע הצלה וסיוע אזרחי באזור עיר הבירה פורט-או-פרינס. בהמשך יוחלט אם להרחיב את הפעילות לאזורים נוספים וכן אם להגדיל את הצוותים.  מצה"ל נמסר כי "השעות הראשונות הן קריטיות משום שיש עדיין סיכוי להציל חיים", ולכן הוחלט להוציא צוות רופאים, חובשים ואנשי חילוץ במהירות האפשרית.

גם ארה"ב הודיעה: נשלח סיוע

מרכזי גיאולוגיה בארצות הברית דיווחו כי ככל הנראה מוקד הרעש היה כעשרה קילומטרים מתחת לים בלבד, מה שעשוי להעיד על עוצמת רעידת האדמה. מדיווחים בכלי התקשורת עולה כי גם בתי חולים במדינה התמוטטו ונהרסו כליל כתוצאה מרעידת האדמה.

שעות בלבד לאחר האסון הנורא, הודיעה כבר ארצות הברית כי בכוונתה לשלוח סיוע מיידי לאזור, אם כי נראה כי גם בוושינגטון עדיין לא מצליחים לאמוד את מימדי האסון. "נגיש סיוע צבאי, אזרחי והומניטרי", אמרה הלילה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון. "ליבנו עם משפחות הנעדרים".

גם באו"ם הודיעו כי ינסו להעביר סיוע מיידי למדינה, הנחשבת לאחת העניות במערב, ואשר זוכה כבר שנים רבות לסיוע של הארגון. עם זאת, על פי עדי ראייה מקומיים, מטה האו"ם במדינה קרס אף הוא ברעידת האדמה.

בעקבות רעידת האדמה פורסמה אזהרת צונאמי למדינות השכנות להאיטי - הרפובליקה הדומיניקנית, קובה ואיי הבהאמה. מאוחר יותר בוטלה האזהרה.

בהכנת הידעה השתתפו ערד ניר, עמית ולדמן וניר דבורי

הווידאופדיה: הצונאמי