אחרי 70 שנה: רכב היוקרה חולץ מקרקעית האגם

רכב היוקרה הזה, בוגאטי 22 משנת 1925, שכב במשך 70 שנה בקרקעיתו של אגם מאג'ורה בשוויץ. הסיבה: פקיד מס שוויצרי החליט להיפטר ממנו משום שהמס על הרכב היה יקר יותר משווי הרכב עצמו. השבוע הוא חולץ מתוך האגם בסיוע אמצעים מיוחדים, ובקרוב הוא יוצא למכירה פומבית מיוחדת. שוויו המוערך - כחצי מיליון שקלים "בלבד"

אם שאלתם את עצמכם איך מכונית בוגאטי יוקרתית נחה לה במשך 70 שנה בקרקעית אגם שוויצרי, התשובה כנראה תפתיע גם אתכם: בגלל מס גבוה מדי.

המכונית היוקרתית משנת המודל 1925, דורדרה לאגם על ידי פקיד מס מתוסכל בשנת 1936, אחרי שבעליה נטש אותה בשוויץ על מנת להימנע ממס הייבוא על רכב הבוגאטי.

ערך הרכב בשנת 1936 היה נמוך מן המס אשר היה צריך לשלם עליו, ולכן החליטו רשויות המס בשוויץ להיפטר מהרכב. אבל במקום לשלוח את הרכב להריסה מוחלטת - דורדר הרכב לאגם מאג'ורה בשוויץ.
 
הרכב נמצא כבר ב-1967 על ידי צוללן סקרן בעומק של יותר מ-50 מ' והפך לאטרקציה לצוללנים באזור. כלי הרכב היוקרתי, בוגאטי 22 משנת 1925, יוצר באיטליה עבור אדם בשם ג'ורג' נילי מצרפת. הרכב שנחשב מתקדם במיוחד לתקופתו כולל 4 צילינדרים, מנוע של 1.5 ליטר והיה מגיע בשיאו כמעט ל-130 קמ"ש, עם שני מושבי נוסעים – וכמובן, איך לא – עם גג פתוח.

שווי הרכב ההרוס: כחצי מיליון שקלים

באופן יוצא דופן, כשהמכונית חולצה השבוע - אחרי 70 שנים בתוך מימי האגם, בגלגלי כלי הרכב עדיין היה אוויר ואפילו חלק מהצבע הכחול של הרכב שרד. מומחים מעריכים כי כ-20% מהבוגאטי ניתן להצלה, מה שמושך מוזיאונים רבים ואספנים לקבל לידיהם את המוצג הכמעט ארכיאולוגי.

ג'יימס נייט, מומחה למכירות פומביות, מציין כי "הצענו בעבר הרבה מאד מוצגים מעולם הרכב אך מעולם לא דבר כזה, מעולם לא הצענו למכירה רכב ששהה 70 שנים בתוך אגם". המומחים מעריכים כי הבוגאטי הנדיר יוכל להביא עד 80,000 פאונד, משהו כמו חצי מיליון שקלים. לא רע בכלל עבור רכב ששכב 70 שנה בקרקעית האגם.

המכירה הפומבית תצא אל הפועל בבית המכירות הפומביות "בונהם" בצרפת ב-21 בינואר. יש קונים?