אירן ורוסיה: הגענו להסכם; במערב אין עדיין אישור רשמי

שר החוץ האירני מוחמד זריף אמר בתום יום השיחות שנערכות בשוויץ כי חלה התקדמות ומקווה שמחר יתחיל שלב ניסוח הסכם המסגרת. גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הצהיר כי המעצמות ואירן הגיעו לסיכום "בנושאים המרכזיים". מנגד טוען דיפלומט המקורב לשיחות כי הדבר "לא נכון". נשיא ארה"ב אובמה עודכן טלפונית על התהליך

מקווה להתחיל בניסוח ההסכם| זריף (רויטרס)

דיווחים סותרים על השגת הסכם בשיחות הגרעין: שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר במהלך הלילה כי הושג הסכם "בנושאים המרכזיים", בשיחות הגרעין בין שש המעצמות לבין אירן. גם שר החוץ של אירן מוחמד זריף סיפק הצהרה דומה ואמר כי ישנה התקדמות רבה בין הצדדים וכי הוא מקווה שבמהלך היום תחל ניסוח הסכם המסגרת.עם זאת מנגד טוען דיפלומט אמריקני המקורב לשיחות כי הדיווח "אינו נכון".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני יכול לומר בביטחון מלא כי הושגה הסכמה כללית בכל הסוגיות המרכזיות", אמר לברוב והוסיף כי בימים הקרובים ינסחו הצדדים את ההסכם הראשוני. יחד עם זאת הוסיף לברוב כי ההסכם הסופי יתגבש רק בסבב השיחות הבא בחודש יוני. 

שר החוץ האירני מוחמד זריף אמר לכתבים בצאתו מהשיחות כי חלה התקדמות משמעותית וכי כבר מחר משלחתו מקווה להתחיל בניסוח המסמך.יחד עם זאת על פי הערכות הסכם בכתב לא צפוי להיחתם, אולם הצהרה משותפת בין הצדדים תצא במהלך שעות הבוקר.

הסכם על ההיבטים המרכזיים| לברוב

השיחות יימשכו. הדיונים בלוזאן (רויטרס)

למרות ההצהרות החיוביות מצד רוסיה ואירן ישנם גורמים במו"מ שמנסים לצנן מעט את האווירה. על פי סוכנות הידיעות רויטרס, דיפלומט אמריקני המקורב לשיחות הגרעין אומר כי הדיווחים האחרונים "אינם נכונים" וכי לא הושג הסכם על הנושאים המרכזיים. כמו כן לורן פביוס, שר החוץ של צרפת, עזב את השיחות וגורם בצוות המו"מ הצרפתי אמר כי הוא ישוב "רק כאשר יוכל להועיל".

עוד דווח בסוכניות כי נשיא ארה"ב ברק אובמה קיים שיחת ועידה עם חברי הצוות לביטחון לאומי המנהלים את המו"מ עם אירן על פרויקט הגרעין. בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי אובמה קיבל עדכון על השיחות אולם לא נמסרו עוד פרטים.