מעכשיו: אסור לישון בטיסה לפני הנחיתה

בעקבות ה"כמעט-פיגוע" בטיסה 253 בסוף השבוע, שורה ארוכה של הגבלות חדשות חלות מעכשיו על הנוסעים בטיסות לארה"ב. בין היתר, אסור להתכסות בשמיכה כשעה לפני הנחיתה וגם משך השהות בשירותים יקוצר ל-5 דקות - כדי למנוע הכנת מטעני חבלה במהלך הטיסה. בינתיים, נמשכת הפאניקה בנמלי התעופה ברחבי העולם

פותחים עיניים, מרעננים הנחיות: מעצרו של המחבל הניגרי פארוק עבד אל-מוטלב, שניסה לפוצץ את המטוס האמריקני שהיה בדרכו לנחות בדטרויט, ארצות הברית, דחק את הרשויות בארה"ב להוציא שורת הנחיות חדשה הכוללות הגבלות חדשות על הטסים וכן הגברת הבידוק הביטחוני בטיסות הנכנסות לארצות הברית.

שורת ההגבלות שפורסמה מתייחסת רובה לשעת הטיסה האחרונה, בה הנוסעים יחוייבו להישאר ישובים במקומותיהם ולא יורשו לקום. כמו כן, נאסר על הנוסעים להתכסות בשמיכה - שכן המחבל הניגרי ניצל אותה על מנת לערבב תחתיה את החומרים הכימיים אותם תכנן לפוצץ במטוס. מעכשיו, כשעה לפני הנחיתה יעברו הדיילות בין הנוסעים ויאספו את כל השמיכות והכריות.

אך אין ספק שההגבלה המשמעותית ביותר תהיה על השימוש בשירותי המטוס, לאחר שאתמול נוסע ניגרי נוסף, ששהה על אותו המטוס - באותו הקו (אמסטרדם-דטרויט), שהה בשירותים "מעבר לזמן הנורמלי" - ועורר פאניקה גדולה, שהסתיימה בסופו של דבר בלא כלום. 

שני עצורים נוספים - בנמל התעופה בפיניקס

צוות הטיסה הקפיץ את קציני הביטחון שהיו על המטוס ואת גורמי הביטחון בשדה התעופה בדטרויט, שחיכו לנחיתתו עם עשרות ניידות ומאות שוטרים עם אקדחים שלופים, מחשש שהוא מתכנן לבצע פיגוע. כעת, תיאסר הכניסה לשירותים במהלך השעה האחרונה של הטיסה, וזמן השהייה בתא הקטן יוגבל לחמש דקות.

שאר הצעדים וההגבלות שהוטלו לא פורסמו על ידי המשרד האמריקני לביטחון פנים, מחשש שגורמי טרור ימצאו דרכים חדשות כיצד לעקוף אותם.

ואולם, ההנחיות הביטחוניות החדשות, אינן מרגיעות את הפאניקה בשדות התעופה האמריקניים בשלב זה. הלילה דיווחו כלי תקשורת אמריקניים כי שני נוסעים הורדו מטיסת פנים בין אורלנדו לפיניקס - ונעצרו. זאת, לאחר שקציני ביטחון בנמל התעופה בפיניקס התרשמו כי לשניים "חזות מזרח-תיכונית". השניים הועברו לחקירת ה-FBI.