ישראלי שהיה על טיסת דלתא משחזר את רגעי האימה

רועי רוזנבליט, ישראלי לשעבר שהיה על טיסת האימים של "נורת'ווסט" לדטרויט, לא תיאר לעצמו שמחבל עם מטען חבלה יהיה עמו יחד באותו מטוס. בשיחה עם חדשות 2 הוא מתאר את רגעי האימה בטיסה שסופה היה יכול להיות רע הרבה יותר: "הכול היה נורמלי לגמרי. ואז אנשים התחילו לצרוח"

כשעומר פארוק עבד אל-מוטלב החליט לפוצץ את מטוס "דלתא", רועי רוזנבליט, ישראלי לשעבר שהיה על הטיסה, היה שקוע בסרט. "הכול היה נורמלי לגמרי", הוא מספר לחדשות 2 באינטרנט ומשחזר את הרגעים הראשונים של הזוועה.

"פתאום שמעתי אנשים צועקים, שמעתי אנשים צורחים", מספר רועי. "ראיתי עשן ודיילת רצה במעבר, היא לקחה משהו ורצה בחזרה". אותה דיילת, הוא גילה בדיעבד, החזיקה מטף כיבוי אש ומיהרה לעבר מקור העשן - המחבל הניגרי שניסה להפעיל את מטען החבלה שהוסתר מתחת למכנסיו.

בתור ישראלי לשעבר, החששות מפיגועי טרור מוכרים לרוזנבליט היטב. "כשאני מבקר את המשפחה בישראל, אני מודע לזה שמשהו כזה יכול לקרות", הוא אומר ומוסיף כי בעיקר אחרי אסון התאומים הוא מודע לסכנות הטרור. "אבל לא היה בי שום חשד", מודה רוזנבליט, "זה לא היה במחשבות שלי במהלך הטיסה לדטרויט".

"התחלנו להתפלל שאלוהים יגן עלינו"

רייצ'ל רייפמן, אמריקנית שהייתה במטוס עם משפחתה, סיפרה גם היא על רגעי החרדה בראיון בתכנית "שש" עם עודד בן עמי. "היינו לקראת נחיתה כשנשמע מקדמת המטוס קול נפץ. פתאום אנשים התחילו לצרוח", היא משחזרת בהתרגשות. רייצ'ל ומשפחתה היו בירכתי המטוס ולא ידעו מה מתרחש ועל מה המהומה בחלקו הקדמי. "פתאום הדיילים רצו לעברנו, לפי האימה בעיניהם הבנו שמשהו רע מאוד מתרחש". 

על רקע הצרחות והעשן שהחלו להריח, הבינה משפחת רייפמן שייתכן ולא יצליחו להגיע לקרקע בשלום. "התחלנו להתפלל שאלוהים יגן עלינו", היא אומרת. אלא שתפילותיה של המשפחה נענו והמטוס נחת בשלום. "האיש שהשתלט על המחבל - הוא גיבור", היא מסכמת.

ההולנדי שהפך לגיבור אמריקני

אותו גיבור שזינק על המחבל הוא ג'ספר שורינגה, שהפך במהרה לגיבור היומי בארצות הברית. "הוצאתי ממנו את המטען, ניסיתי לכבות את האש עם הידיים, ואז זרקתי את המטען" – הוא תיאר את הרגע הדרמטי.

בראיון מיוחד לרשת CNN סיפר אמש שורינגה כי לקראת הנחיתה שמע לפתע רעש חזק שנשמע כמו חזיזים מתפוצצים, ומישהו צעק "שריפה! שריפה!". בשלב הזה היתמר עשן ממקום מושבו של המחבל, שניסה להפעיל את המטען שנשא על גופו. בשלב הזה הבין שורינגה כי משהו אינו כשורה.

הוא זינק לעבר המקום שבו ישב המחבל, הבחין שהוא מחזיק חפץ כלשהו בידיו והחל להיאבק עמו. "משכתי ממנו את הדבר הזה וניסיתי לכבות את האש עם הידיים. אז גם השלכתי ממני את המטען", משחזר הנוסע ההולנדי. "המחבל צעק 'מים, מים'". שורינגה מספר כי הוא משך את המחבל מכסאו וגרר אותו לעבר קדמת המטוס. "הוא נראה המום ובהה באוויר", הוא אומר על המחבל.

שורינגה הוסיף כי הוא הפשיט את המחבל מבגדיו כדי לוודא שאין עליו חומרי נפץ נוספים, ואנשי הצוות סייעו לו לאזוק אותו. "כשחזרתי למקומי", מספר ההולנדי, "הנוסעים מחאו לי כפיים. יש לי כוויות די רציניות על הידיים ואני די נסער, אבל אני שמח להיות פה".

בינתיים חקירת ניסיון הפיגוע נמשכת. מהפרטים האחרונים שנתגלו עולה כי המחבל נסע לפני כחודש לתימן, כדי ללמוד על האיסלאם - אך למעשה למד שם על הרכבת מטענים. אביו של מוטלב, בנקאי אמיד, הרגיש שמשהו מוזר בהתנהגות של בנו לאחר שזה סימס לו לאחרונה כי הוא "מתקרב לאיסלאם". האב התריע בפני השגרירות האמריקנית, אבל רשויות הביטחון לא הכניסו את שמו של מוטלב לרשימת האנשים שאסור להם לעלות לטיסות אמריקניות.