למה באמת חתך ואן-גוך את האוזן?

מומחה אמנות טוען כי מצא את התשובה לשאלה שמטרידה את מעריציו של וינסנט ואן-גוך. לטענתו, הצייר שסבל מבעיות נפשיות נכנס לאמוק לאחר שקיבל את הבשורה על חתונת אחיו וחתך את אוזנו

תבטל את החתונה, או שאני חותך (timesonline)

האם נמצא הפתרון לאחת התעלומות הגדולות ביותר בעולם האמנות? מומחה בתחום טוען כי מצא הוכחה לכך שהצייר וינסנט ואן-גוך חתך את אוזנו אחרי ששמע כי אחיו, אשר אליו פנה לקבלת תמיכה כלכלית ורגשית, עומד להינשא לאהובת לבו.

מרטין באיילי, שכתב ספר אודות האמן ואף הציג שתי תערוכות שלו, הגיע למסקנה בעקבות עבודת תחקיר מדוקדקת על הציור אותו סיים ואן-גוך, מיד לאחר שפצע את עצמו. "הוא חשש שייאבד את הכספי והתמיכה הנפשית מתיאו", הסביר באיילי.

לטענת החוקר, ביצירת האמנות מופיע מכתב אותו קיבל הצייר מאחיו תיאו ובו הוא מספר לו על חתונתו המתוכננת. לדברי מומחה האמנות, שבדק את הציור בעזרת מיקרוסקופ, ואן-גוך שסבל מבעיות נפשיות התקשה להתמודד עם החדשות וחתך את אוזנו בהתקף זעם.

במשך שנים ניסו מומחים רבים לקבוע מה אכן גרם לאמן שמכר ציור אחד בלבד בחייו לפגוע בעצמו לפני חג המולד של 1888. בעוד חלק טענו כי האמן ההולנדי השתגע בגלל העופרת ביצירותיו, אחרים משוכנעים כי מדובר במעשה ידו הצייר הצרפתי פול גוגן. בספר שפרסמו שני חוקרים, נטען כי במהלך ויכוח סוער בין השניים פגע גוגן בואן-גוך באוזנו של האחרון באמצעות חרב סיף.