רומא: האפיפיור מעצבן את היהודים

שוב מסתכסך עם היהודים: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 קידם בסוף השבוע את פיוס ה-12, האפיפיור בימי מלחמת העולם השניה, דרגה אחת נוספת בסולם הקדושה. הקהילה היהודית ברומא שוקלת בעקבות המהלך לבטל את הזמנתו של בנדיקטוס לבית הכנסת ברומא

קירבתו של מי שהיה האפיפיור במלחמת העולם השנייה, פיוס ה-12, לקדושה מטילה צל כבד על הביקור הצפוי של האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בבית הכנסת הגדול ברומא - ביקור שנקבע לתחילת החודש הבא. המשבר כה עמוק, שמארגני הביקור חוששים מביטול.

ביום שבת האחרון, אישר האפיפיור את הענקת התואר לפיוס ה-12, זאת למרות שבארגון "יד ושם" ובארגונים יהודיים נוספים טוענים כי פיוס העלים עין מזוועת הנאצים במלחמת העולם השנייה. מנהיגי הקהילה היהודית באיטליה טוענים שהוותיקן הבטיח להקפיא את הליכי הקדושה של פיוס, לפחות עד שיתגלו יותר פרטים על מעשיו בזמן מלחמת העולם השנייה.

שני הצעדים שנותרו לפיוס ה-12 כדי להפוך לקדוש, הם הכרזה על קדושה מול העולם הנוצרי וטקס הקידוש עצמו - תהליך שעשוי להימשך שנים.

הביקור בספק

ביקורו של האפיפיור בבית הכנסת נקבע ל-17 בינואר. "אני מקווה שזה ייצא לפועל אבל אחרי המהלך האחרון, לא אהיה מופתע אם הביקור יבוטל", אמר הרב ג'וספה לראס - נשיא מועצת הרבנים האיטלקית, לעיתון "לה-רפובליקה". "אני מבין את האוטונומיה של הכנסייה בבחירת הקדושים שלה, אבל אני לא מבין איך האפיפיור מחליט כזו החלטה, הכל יכול לקרות עכשיו".

מאז שהפך לאפיפיור ב-2005, ביקר בנדיקטוס ה-16 בבתי כנסת בגרמניה ובארצות הברית, אך בבית הכנסת המפורסם של הקהילה היהודית העתיקה ביותר בגלות כף רגלו לא נגעה. בוותיקן חוששים מאוד שהקהילה היהודית בבירה האיטלקית תבטל את ההזמנה שהעבירה לאפיפיור, ושהיחסים בין העולם היהודי לקתולי יעלו על סרטון.