פולין: השלט נגנב ממניע כלכלי

התפתחות בחקירת הפרשה שזעזעה את העולם היהודי: המשטרה איתרה את שלט המתכת "העבודה משחררת" שנגנב בשבוע שעבר. חוקרי המשטרה בפולין מצאו את השלט בצפון המדינה, כשהוא מחולק לשלושה חלקים, ועצרו חמישה חשודים. המשטרה בפולין דיווחה כי גנבי השלט פעלו ממניעים כלכליים ולא אידאולוגיים: "איש מהעצורים אינו ניאו נאצי"

התפתחות בחקירת פרשת גניבת השלט "העבודה משחררת": אחרי שלושה ימים אינטנסיביים של חיפושים, מצאה המשטרה הפולנית את השלט שנגנב ביום שישי השבוע משער מחנה ההשמדה אושוויץ. השלט אמנם אותר, אך הוא אינו שלם - וחתוך לשלושה חלקים.

חמשת החשודים שנעצרו בגלל גניבת השלט "העבודה משחררת" שהתנוסס מעל שער מחנה ההשמדה אושוויץ פעלו מתוך מניע כלכלי ולא מניע אידאולוגי - כך אומרת היום המשטרה הפולנית בקראקוב. "אנחנו יכולים להגיד שאיש מחמשת העצורים אינו חלק מקבוצה ניאו נאצית", אמר דובר המשטרה. "המניע שלהם היה ללא ספק קשור לשוד, אנחנו נגלה בהמשך למה בדיוק הם גנבו את השלט".

קטרזינה פאדלו, דובר משטרת פולין סיפר כי הם הצליחו בלילה לאתר את השלט הגנוב בצפון המדינה. פאדלו עוד אמר כי החשודים שעצרו הם בין הגילאים 25 ל-39 והם נלקחו לחקירה. גורם אחר במשטרה סיפר כי השלט נמצא, כאמור, מחולק לשלושה חלקים וכי כל חלק כלל מילה אחת מן הסיסמא "העבודה משחררת".

מלבד זאת, סירבו במשטרה לספק פרטים נוספים אודות פרשת הגניבה המזעזעת, או הערכות מה היו המניעים למעשה הנבזה. ייתכן כי פרטים נוספים מהתפתחות החקירה יפורסמו הבוקר במסיבת עיתונאים שתיערך בקרקוב.

במסגרת מאמציה לאיתור השלט הציע מממשלת פולין פרס בגובה של 115 אלף זלוטי, כ-40 אלף דולר, למי שיחזירו. "אני המום ונסער מגניבת הסמל המזוהה ביותר עם הציניות והאכזריות הנאצית", אמר נשיא פולין לך קצ'נסקי. "חייבים לעשות הכל כדי להעניש את מפירי החוק ואני פונה לכל מי שיכול לעזור לרשויות אכיפת החוק".

השלט הוברג החוצה במהלך הלילה

ביום שישי נגנב השלט המפורסם שהיה סמל להשמדת העם היהודי. על פי ההערכות, הגנבים הסירו במהלך הלילה את השלט על ידי שחרור הברגתו ואז הוציאו אותו מעל השער מצדו השני. "בשעות הבוקר שומרי המוזיאון שהגיעו למקום הבחינו כי השלט נעלם והזעיקו את כוחות המשטרה", סיפרה דוברת המשטרה המקומית. "כעת אנחנו עורכים סריקות נרחבות בעזרת כלבי גישוש".

הווידאופדיה: לכידת אדולף אייכמן