פרס נובל: האם אובמה עבר על החוקה האמריקנית?

מנהל המרכז ללימודי אמריקה טוען כי הנשיא האמריקני היה צריך, על פי החוקה, לקבל אישור מהקונגרס לקבלת הפרס היוקרתי. "אף תואר של אצילות לא יינתן על ידי ארה"ב, ואף אדם בעל תפקיד או עובדיהם יקבל, ללא הסכמתו של הקונגרס, תואר או תגמול כלשהו", לשון החוקה. האם הפרס נחשב לתגמול?

האם זה חוקי? אובמה והנובל (AP)

מת'יו ספלדינג, מומחה בחוקה האמריקנית אומר כי ייתכן שנשיא ארה"ב ברק אובמה ייתכן ועבר על על החוקה של ארה"ב לאחר שקיבל פרס נובל לשלום ללא הסכמת הקונגרס האמריקני.

ביום חמישי האחרון, קיבל הנשיא אובמה את פרס נובל לשלום בנורווגיה. אובמה הוא הנשיא האמריקני השלישי, אחרי וודרו ווילסון ות'אודור רוזוולט, שזוכה בפרס. בזמן שמחלוקת קיימת בדבר העובדה שהפרס ניתן לנשיא שמכהן בתקופה שארצו במלחמה , מת'יו ספלדינג מה"הריטג' פאונדיישן" (The Heritage Foundation ) מוטרד יותר מהחוקיות של קבלת פרס הנובל על ידי הנשיא.

ציטוט מהחוקה האמריקנית: "אף תואר של אצילות לא יינתן על ידי ארה"ב, ואף אדם בעל תפקיד או עובדיהם יקבל, ללא הסכמתו של הקונגרס, תואר או תגמול כלשהו". כאן מתעוררת השאלה האם פרס הנובל נחשב כתגמול מאחר ומתלווה אליו פרס כספי?

אובמה יתרום את הפרס?

מת'יו ספלדינג הוא המנהל של המרכז ללימודי אמריקה ע"ש ב. קנת' (B. Kenneth). לטענתו, טכנית הפרס הוא רכוש של ארה"ב. לטענתו, לאובמה יש 60 יום כדי להעביר את הפרס לרשויות המתאימות. "הוועדה, שנותנת את פרס הנובל, למעשה מונתה על ידי הפרלמנט הנורווגיי, שקשור למדיניות החוץ העולמית", הוא אומר.

"לפי רשומות ה"הריטג' פאונדיישן", בשנת 1993, בתקופתו של הנשיא קלינטון , נטען על ידי משרד המשפטים האמריקני שמדיניות החוץ יכולה להיקבע במהלכים לא ישירים של מדינות זרות", אומר ספלדינג. "פרס הנובל במקרה הזה הוא דוגמא לכך - ועל הרשיות לפעול נגד קבלת הפרס והעובדה שנעשה ניסיון להשפיע על מדיניות החץ של ארה"ב".

על פי הדיווחים אובמה מתכוון לתרום את הפרס הכספי שקיבל (1.4 מיליון דולר), שהתקבל בנוסף לפרס הנובל לאירגוני צדקה בארה"ב.