אובמה הסיר את האיסור למכור נשק למצרים

לאחר כשנה וחצי של עצירת הסיוע הצבאי בעקבות ההפיכה הצבאית בקהיר, החליט הנשיא אובמה לבטל את האמברגו ולשוב ולחמש את צבא מצרים. בשיחה שקיים אובמה עם הנשיא המצרי א- סיסי, הודיע אובמה כי יבקש מהקנוגרס להעביר סוכם שנתי של כ- 1.3 מיליארד דולרים למאבקה של מצרים בטרור

הסיר את האמברגו| א-סיסי ואובמה (רויטרס)

נשיא ארה"ב ברק אובמה הודיע הלילה (שלישי) לעמיתו המצרי עבדל פתח א-סיסי כי הוא מסיר את אמברגו הנשק שהטילה ארצו על מצרים לפני כשנה וחצי. ובנוסף יבקש אובמה מהקונגרס להעביר למצרים סיוע צבאי בסך של 1.3 מיליארד דולר למאבקה של קהיר בטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשנת 2013, לאחר ההפיכה הצבאית במצרים החליט הממשל בבית הלבן לעצור את משלוחי הנשק למצרים אשר כללו מטוסים, טנקים וטילים. בנוסף ידרוש הנשיא אובמה מהקונגרס להעביר סיוע שנתי בסוכם של 1.3 מיליארד דולרים למאבק המצרי נגד ארגוני הטרור הפועלים בשטחה.

על פי הדיווח בסוכנות הידיעות רויטרס, מצרים עשויה לקבל לרשותה 12 מטוסי F-16, 20 טילים נגד ספינות ועוד 125 טנקים מסוג M1A1. כאמור זהו הציוד הצבאי אותו הייתה קהיר אמורה לקבל עוד בחודש אוקטובר 2013. כמו כן החליט אובמה לשנות את אופן הסיוע, והחל משנת 2018 ירכשו המצרים ציוד צבאי באשראי ולא במזומן.

סיוע צבאי להתמודדות מול הטרור האסאלמי (רויטרס)

דוברת המועצה לביטחון לאומי בארה"ב ברנדט מייהאן אמרה כי הסיוע האמריקני למצרים יכוון לציוד שיעזור לממשל בקהיר להתמודד במאבק בטרור, אבטחת הגבולות, הביטחון הימי וביטחון חצי האי סיני. "בדרך זו, נוכל להבטיח שמימון אמריקני יעבור לקידום מטרות משותפות באזור, כולל יציבותה וביטחונה של מצרים", אמר מייהאן והוסיפה, "זה אינטרס של ארה"ב".

לא נמסרו עוד פרטים בנוגע לשיחה שניהלו שני הנשיאים, אולם נראה כי ההחלטה של הליגה הערבית ותמיכתו של א-סיסי להקמת כוח צבאי-ערבי משולב בכדי שילחם נגד מיליציות החות'ים בתימן כמו גם התמודדות מול איומי הטרור באזור, סייע בהחלטה האמריקנית להסיר את האמברגו.