תיעוד מרהיב: התמנון שבונה לעצמו בית

עד היום חשבו המדענים כי התמנון, אותה חיה ימית מוזרה עם ראש ו-8 זרועות, היא חיה לא מפותחת בכלל. אבל קבוצת מדענים שירדה עם מצלמה תת-ימית למעמקי האוקיינוס, זיהתה תמנון מסוג חדש - "תמנון הוורידים" - שיודע להשתמש בכלי עבודה כדי לבנות לעצמו בית. צפו בתיעוד המרהיב שצילמו המדענים מתחת למים

אם חשבתם עד היום שאתם מיוחדים משום שאתם שייכים למין האנושי המפותח שיודע להשתמש בכלים - תחשבו שוב: מדענים אוסטרלים גילו מין חדש של תמנון שסוחב איתו קליפת אגוזי קוקוס, שבתוכה הוא מתחבא כשהוא חש מאוים.

החוקרים בילו שעות סביב התמנון הזה בעומק האוקיינוס השקט, נדהמים מההתנהגות המיוחדת - ולא שוכחים לצלם הכל. "צללנו במים של אינדונזיה בצפון סולווסי וחיפשנו אחרי התמנון החקיין", סיפרו החוקרים לסוכנויות הידיעות. "אז חלף על פנינו התמנון הזה, שידוע בכינוי "תמנון הוורידים" שמתנהג בצורה מדהימה - הוא סוחב קליפות בהם הוא משתמש כשריון".

"התמנון הזה ממש לא חיה פשוטה"

המדענים הוסיפו כי "השימוש בכלים הוא משהו שנחשב כייחודי לבני אדם, עכשיו אנחנו מגלים שעוד קבוצת חיים, שלא כללנו קודם בקבוצות המפותחות, מסוגלת לעשות שימוש בכלים. עד עכשיו חשבנו שהתמנון הוא צורת חיים נחותה - קרוב של החילזון, אבל התמנון הזה הוא ממש לא חיה פשוטה".

וכפי שתראו בתיעוד שלפניכם, אחרי כמה שעות מול המצלמה התת-ימית, התמנון המוכשר הזה החליט לבדוק מה הוא יכול לעשות בעצמו עם המצלמה.