נפתרה התעלומה: "ילדת האפצ'י" מפסיקה להתעטש

סיפורה של לורן ג'ונסון בת ה-12 מווירג'יניה, ארה"ב, שלא הצליחה להפסיק להתעטש במשך שבועות, הדהים את העולם. רק עכשיו מתברר כי בת ה-12 סובלת מהפרעה נפשית נדירה, שגרמה לכך שבזמן שהייתה מצוננת - גופה נלחם במוחה במקום בחיידקים, וכך היא פיתחה תסמינים של מחלת "טורט". בקרוב "ילדת האפצ'י" תחזור לחיים נורמלים

לאחר חמישה שבועות של "אפצ'י" ללא הפסקה, הרופאים אבחנו באופן רשמי ממה סובלת לורה ג'ונסון בת ה-12. הילדה האמריקנית מוירג'יניה לא הפסיקה להתעטש בשבועות האחרונים - 12 פעמים בדקה, 720 פעמים בשעה, בכמה התעטשויות מדובר ביום? בשבוע? בחודש? את החשבון תעשו בעצמכם.

ההפרעה של לורן החלה לאחר שהיא ואחותה הצטננו. האחות הבריאה לחלוטין, אך ההתעטשויות של לורן מיאנו להיפסק. המצב הזה שיתק אותה לחלוטין, היא לא הלכה לבית הספר ולא עשתה כמעט כלום.

רק לאחר שנבדקה על ידי עשרות רופאים, התגלה ממה לורן בת ה-12 סובלת. התופעה הנרחבת שגרמה להופעת תסמיני הטורט אצל לורה נקראת באנגלית "פנדאס", שהם ראשי תיבות של הפרעה עצבית הנגרמת עקב חיידקים - אותם חיידקים שהביאו להצטננות של לורה ואחותה, או בשפה רפואית: Autoimmune Neuropsychiatric Disorder Associated with Streptococcus.

בזמן התפרצות ההפרעה, הנובעת מהעובדה שהגוף למעשה מנסה להילחם בחיידקים אך תוקף חלקים מסוימים מהמוח, נצפית אצל הסובלים מהתופעה התנהגות כפייתית, עוויתות בכל גוף, וסימנים של תסמונת טורט - כמו לדוגמה העיטושים של לורן.

לורה עדיין לא התגברה סופית על העיטושים

ד"ר רוסאריו טריפילטי, מי שהצליח בסופו של דבר לאבחן את לורן, אמר כי החדשות הטובות הן שיש טיפול - אנטיביוטי בעיקרו - שמצליח להחזיר את המוח למצב הוא מתפקד באופן רגיל ומונע את ההפרעות הנפשיות. "החדשות הרעות", אמר ד"ר טריפילטי, "הן שלורה תצטרך ככל הנראה להמשיך בטיפול הזה לאורך זמן ממושך כדי שההתעטשויות לא יחזרו".

ואחרי שאיחלו לה ברחבי העולם עשרות אלפי פעמים "לבריאות" אחרי כל אפצ'י, נאחל לה גם מכאן - נקווה שבפעם האחרונה - לבריאות.