מאות בני אדם נעצרו בהפגנות באירן

אחרי חודשיים של שקט יחסי - שוב יצא אתמול ההמון האירני להפגין נגד השלטון. הפעם, נחושים יותר ונועזים יותר, הם שרפו שלטים של המנהיג הרוחני של אירן - האייתולה חמנאי - וקראו נגדו קריאות גנאי. השלטונות באירן מבטיחים לנקוט ביד קשה כלפי העצורים ומבטיחים: "עד היום נהגנו בסלחנות - לא עוד"

יממה לאחר שובן של המהומות לרחובות טהרן, נראה שהממשל החליט לנקוט ביד קשה יותר כלפי מפירי הסדר: יותר מ-200 מפגינים נעצרו מאז החלו ההפגנות האלימות נגד הממשל במהלך יום הסטודנט.

משמרות המהפכה הביעו חשש גדול מחידוש ההפגנות, שהאחרונה שבהן הסתיימה לפני כחודשיים, והחליטו להיערך בכוחות מתוגברים ובאמצעים רבים יותר כגון גז מדמיע ומעצרים נרחבים. על פי הדיווחים מטהרן, המפגינים השליכו אבנים לעבר השוטרים וההפגנות הפכו עד מהרה לאלימות במיוחד.

לראשונה: שורפים תמונות של חמנאי

אך המרכיב המשמעותי ביותר בהפגנות האלו - בניגוד לאחרות, הוא התעוזה מצד מספר מפגינים ששרפו את תמונותיו של המנהיג הרוחני של אירן, האייתולה חמינאי, צעד שלא נראה ברחובות אירן גם בסבב הקודם של ההפגנות, בעקבות תוצאות הבחירות במדינה. בנוסף נשמעו מכיוון המפגינים קריאות גנאי נגד חמנאי - צעד פרובוקטיבי במיוחד במדינה שמרנית כמו אירן.

התובע העליון של אירן, גולם חוסיין מושייני אחהי, הזהיר את המפגינים והצהיר שהרשויות ינקטו במדיניות נוקשה ביותר במקרים של הפגנות נגד השלטון, גם במקרה של הפגנות סטודנטים קטנות שיתקיימו בין כתלי הקמפוס. "עד היום נהגנו בסלחנות", הצהיר, "אבל מהיום המדיניות היא של אפס סובלנות".

אחהי דרש מהתובעים לנקוט צעדים חריפים נגד אלה "המפרים את הסדר הציבורי וגורמים נזק לציבור". כשנשאל האם התובעים ירדפו את מנהיג האופוזיציה, מיר חוסיין מוסאווי שהפסיד כזכור בבחירות האחרונות, אמר: "לא נסבול ביצוע פעולות שמסכנות את ביטחון המדינה ונתעמת עם היוזמים אותן", דיווחה סוכנות הידיעות המקומית.

רעולי פנים מנעו ממסאווי לצאת ממשרדו

כחלק מהפעילות הממוקדת של משמרות המהפכה, דיווחו אתרי האינטרנט מטעם האופוזיציה שיותר מ-30 גברים רכובים על אופנוע, הגיעו בלבוש אזרחי למשרדו של מוסאווי ומנעו ממנו לצאת מהחניון עם מכוניתו. "חלקם היו רעולי פנים", דיווחו עדי הראייה שנכחו במקום. "הם חסמו את המכונית וסיננו לעברו קריאות".

לדבריהם, מוסאווי יצא מהמכונית והחל לצעוק לעברם: "אתם סוכנים! עשו מה שהורו לכם לעשות לי! תירו בי, תכו אותי!", אולם המאבטחים שלו הרחיקו אותו מהמקום לתוך המשרד. כעבור מספר שעות הגברים עזבו את המקום ואפשרו למוסאווי לעזוב את משרדו ללא הפרעה.