שיחות הסכם הגרעין עם אירן יתארכו

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי השיחות בין המעצמות ואירן צפויות להימשך גם אחרי מועד פקיעת הדד-ליין לסיום הדיונים בחצות. "ההתקדמות בימים האחרונים הייתה משמעותית, אין סיבה שלא נמשיך לשוחח גם ביום רביעי", אמרה דוברת המחלקה

השיחות יימשכו. הדיונים בלוזאן (רויטרס)

ארצות הברית הודיעה הערב (שלישי) כי שיחות הגרעין הנערכות בלוזאן שבשוויץ צפויות להימשך גם אחרי אחת בלילה שעון ישראל - מועד הדד-ליין בו אמורים הדיונים להסתיים. על פי הדיווחים משווייץ, המעצמות קראו לאירן להגיע להחלטה עד עלות השחר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ארצות הברית מאמינה שישנה התקדמות משמעותית בדיונים בין אירן והמעצמות שמאפשרת את המשך הדיונים גם לאחר חצות", אמרה דוברת מחלקת המדינה, מארי הארף. "עשינו מספיק צעדים קדימה במהלך הימים האחרונים כך שעדיף שהשיחות ייערכו גם ביום רביעי". מחר צפויים הצדדים להציג הסכם הבנות כללי.

מוקדם יותר אמרו גורמים בכירים המעורים בפרטי המשא ומתן כי הצדדים קרובים להסכם חלקי, כזה שיאפשר להם להמשיך את המגעים עד לחודש יוני. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, המתווה יסתיים בהצהרה שתכלול את המכשולים שנכללו בשיחות הנוכחיות.

הדיונים יארכו עד יוני? (רויטרס)

"ההצלחה אינה מובטחת"

הבוקר אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי "הסיכויים לפריצת דרך בשיחות הם גבוהים, אבל ההצלחה אינה מובטחת". הוא הוסיף כי "הצדדים הביעו עמדות קרובות לפשרה והחלק החשוב ביותר כרגע הוא לא להתפתות להעלות את ההימור ברגע האחרון, בניסיון לזכות בהטבות נוספות מהעסקה הפוטנציאלית".

עוד אמר לברוב כי ברגע שיוסכם על פשרה, "מועצת הביטחון של האו"ם צריכה להפסיק את הסנקציות שהטילה על אירן בגלל תכנית הגרעין שלה". על פי הדיווחים מהשיחות בלוזאן שהתחדשו הבוקר, שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, אך מדגישים כי עדיין ניתן לגשר על הפערים. בין הנקודות שבמחלוקת - השאלה כמה שנים תימשך ההגבלה על העשרת אורניום באירן, אילו סנקציות יוסרו עם החתימה, ואילו יוחזרו אם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה.