צפו בג'ון דמיאניוק שוב על דוכן הנאשמים

משפטו של ג'ון דמיניוק, המואשם ברצח של 27,900 יהודים ואסירים ממחנה המוות סוביבור, נפתח בגרמניה - עשרות שנים אחרי השואה. מי שכנראה יהיה אחרון הנאצים שייתנו את הדין על מעשיהם ממשיך לטעון בבריאות רופפת: בסך הכל הייתי שומר. צפו בדיווחים ממינכן

65 שנים אחרי - ייתן את הדין: לאחר שזוכה מעונש מוות בישראל, והוסגר בתהליך ארוך לידי גרמניה, שב היום לספסל הנאשמים ג'ון דמיאניוק, הקצין הנאצי האחראי לרצח של 27,900 יהודים במחנה המוות סוביבור שבפולין.

דמיאניוק הגיע הבוקר לפתיחת הדיון בעניינו בית המשפט במינכן כשהוא מובל על ידי אמבולנס. הוא נכנס לאולם בית המשפט על כיסא גלגלים, שלידו מוכנה מכונת הנשמה, למקרה בו מצבו הרפואי יתדרדר, ולצדו מאבטח וצוות רפואי.

ת'ומאס בלאט, ניצול שואה שהגיע למשפט, אמר בפתח הדיון: "הגעתי לכאן כדי להסביר מה קרה בסוביבור. גם שומר במקום אחר, בבית כלא או במחנה, שמר שהאסירים לא יברחו. אבל שומר במפעל המוות, מחנה השמדה הוא רוצח, הוא עוזר לרצוח אנשים".

הנאצי האחרון שיעמוד כנראה לדין

אחרי עשרות שנים בהן התגורר בארצות הברית, הוסגר דמיאניוק לפני כחצי שנה לשלטונות גרמניה. הוא ניסה לדחות את הסגרתו ככל שניתן, בטענה כי אינו כשיר לעמוד לדין מבחינה רפואית, אך לשווא. בראשית מאי השנה הוא נחת בגרמניה, שם הוגש נגדו כתב אישום בגין אשמת רצח של עשרות אלפי היהודים.

עבור האנשים שמלווים את התביעה נגד דמיאניוק בן ה-89, זו הייתה ציפייה ארוכה מאוד. אחרי שזוכה בישראל בשנת 1980 ונמלט לארצות הברית, פתחה גרמניה בחקירה נוספת נגד דמיאניוק  בשנת 2000. לאחר גיבוש ראיות מספקות - הוגשה הבקשה לארצות הברית, בטענה כי יש להעביר אותו לשטחה למשפט.

דמיאניוק צפוי להיות, ככל הנראה, הנאצי האחרון שיעמוד למשפט בגין פשעים נגד האנושות, וזאת למרות שלא היה מעולם מבכירי משטר האימים של הרייך השלישי. גם היום, עשרות שנים אחרי הטבח הנוראי בפולין, ממשיכה משפחתו לטעון: הוא בסה"כ היה חייל שנלכד על ידי הנאצים והוכרח לשרת כשומר במחנה ההשמדה.