השוויצרים אמרו לא לצריחי מסגדים

משאל עם שנערך בשוויץ קובע: לא לצריחי המסגדים. אחד מיזמי החרם אומר: "נישואים בכפיה, בתי קברות מופרדים בין טהורים וכאלו שאינם טהורים - אין לנו דברים כאלו בשוויץ ואנחנו לא רוצים לראות את זה כאן, לכן אין מקום לצריחי מסגדים בשוויץ". המוסלמים מקבלים סיוע דווקא מהקהילה היהודית, שמתנגדת לאיסור בכל תוקף

 אזרחי שוויץ הצביעו היום במשאל עם בו אמרו לא לבניית צריחי מסגדים במדינה. המשאל מסקרן את תושבי אירופה כולה, שמתחבטים היום בבעיות דומות סביב הסוגיה המוסלמית - היכן מתחיל חופש הפרט ומתחילה הכפייה הציבורית.

אולריך שלואר, אחד מיוזמי החרם על צריחי המסגדים וחבר במפלגת העם אמר: "נישואים בכפייה, בתי קברות מופרדים בין טהורים וכאלו שאינם טהורים - אין לנו דברים כאלו בשוויץ ואנחנו לא רוצים לראות את זה כאן. לכן אין מקום לצריחים בשוויץ". מפלגתו הימנית של שלואר שיזמה את המשאל מפזרת ברחבי המדינה מודעות הקוראות "כן לחרם הצריחים".

בקהילות המוסלמיות נכנסו למגננה: "היוזמה מעלה משהו שכולנו רוצים להימנע ממנו - שינוי היחס למוסלמים והצגת ההתערבות שלהם בחברה בצורה שלילית", אומר נשיא ועד הקהילות המוסלמיות בשוויץ.

הקהילה היהודית בשוויץ יוצאת נגד היוזמה

היוזמה השוויצרית מושכת את תשומת ליבה של אירופה כולה וארגוני זכויות אדם זועקים שאיסור על בניית צריחים זו הפרה של חופש הפולחן: "אנחנו מפחדים. אם האווירה תמשיך בכיוון הזה, אם השנאה תתגבר, המוסלמים לא ירגישו בטוחים יותר. זה יהיה לא נעים".

בשוויץ חיים היום 400 אלף מוסלמים - 5% מכלל האוכלוסייה שמתפללים ב150 מסגדים. המשאל נגד בניית הצריחים המוסלמיים הצליח ליצור דווקא קרבה מעודדת בין המוסלמים לנציגים מהקהילות היהודיות שמתנגדים לאיסור בכל תוקף.

בממשלה ובפרלמנט השוויצרי טוענים שהחוק החדש נוגד את החוקה השוויצרית ולכן כל פעילות בנושא מוקפאת כרגע. אולם אחרי ההצלחה לה זכתה ההצעה בקרב האזרחים השוויצרים - מפלגת העם נחושה להעביר את הסוגיה גם בבית המשפט העליון.