נתקע הפוך 28 שעות במערה - ומת

כוח חילוץ של כ-100 בני אדם עבדו במשך יותר מיממה בניסיון לחלץ מטייל שנתקע במעבר צר בתוך מערה ביוטה, ארצות הברית. המטייל, סטודנט לרפואה בעל ניסיון בשטח, לא הצליח להחזיק מעמד וכוחות ההצלה נאלצו בסוף לקבוע את מותו. כעת סגרו הרשויות את שמורת הטבע בה טייל כדי למנוע מקרים דומים בעתיד

סטודנט לרפואה מארצות הברית איבד את חייו, לאחר שנתקע בפיר של מערה כשהוא תלוי במהופך עם ראשו למטה, למשך יותר מ-24 שעות. המטייל, שהותיר אחריו אישה בהיריון ובת בגיל שמונה חודשים תכנן לצאת

ג'ון ג'ונס, צעיר בן 26, היה חלק מקבוצה של 11 מטיילי מערות מנוסים שיצאו לחקור ולגלות מערות בטבע בשמורה ביוטה. כמעט שלוש שעות לאחר שנכנסו למערה צרה במיוחד בעומק של 46 מטר מתחת לאדמה, נתקע ג'ונס באחד המעברים.

"הסדק בו הוא נתקע היה צר ביותר, רוחבו היה כ-45 סנטימטר וגובהו כ-25 סנטימטר", אמר השריף המקומי לאחר המקרה. "ג'ונס נתקע במעבר כשראשו נוטה מטה כשהוא אינו מסוגל להתקדם לתוך המערה או לזוז ממקומו", הוסיף.

כוח חילוץ של 100 בני אדם

כוח הצלה של כ-100 איש הגיע למקום בכדי לעזור בחילוצו של המטייל התקוע. בעזרת טכנולוגיות ומכשירים רבים עבדו המחלצים מסביב לשעון, כשהם פועלים במערה שאורכה 213 מטר.

ככל שעבר הזמן מצבו הרפואי של ג'ונס הלך והידרדר. 28 שעות לאחר שנלכד, איבד המטייל את הכרתו כשהוא עדיין תקוע בפיר המערה וזמן קצר אחר כך מת. אחיו של ג'ונס, ספנסר סיפר "כולנו היינו מאוד אופטימים בהתחלה, אך ככל שעבר הזמן הבנו כי לא נותרו עוד הרבה אופציות".

"ברגע מסוים שחשבנו שהצליחו לשחרר אותו הוא היה עוד צלול, אך לאחר שהחליק שוב הוא באמת התחיל לפחד, סיפר האח. לדברי הרשויות זהו מקרה המוות הראשון שאירע בשמורת המערות. לאחר האירוע הטרגי נסגרה השמורה לאלתר וכעת צפויים להתנהל דיונים בנוגע לפתיחתה מחדש, מחשש למקרה דומה בעתיד.