מגישי המבזקים החדשים בבריטניה: בעלי פנים מושחתות

אם גם לכם נמאס לראות רק אנשים מושלמים כובשים את המסך, כדאי שתזפזפו לטלוויזיה הבריטית. בעלי פנים מעוותות עומדים לכבוש את המשבצת הנחשקת של מבזקני החדשות של אחר הצהריים ואת לבם של הצופים. בדרך הם גם מקווים לשנות את היחס לאוכלוסייה המקופחת

זה לא סוד שממסכי הטלוויזיה ניבטים אלינו בעיקר אנשים יפים ומצודדים. כמעט בכל העולם, מגישי החדשות או תכניות אחרות הם גברים ונשים טובי מראה ש"עוברים מסך". בעלי פנים מעוותות או מושחתות מוצגים בדרך כלל בתקשורת ההמונית כדמויות מפחידות או מגוחכות. אבל לא עוד.

בבריטניה החליטו לעשות שינוי: קבוצה ששמה "משנים את הפנים" הציבה לה כמטרה להילחם בסטריאוטיפ. חברי הקבוצה משתפים פעולה עם רשת טלוויזיה בלונדון, והחל מהשבוע -  מי שיגישו את מבזק חמש אחר הצהריים, הם בעלי פנים מיוחדות מאוד.

"תמיד יהיו שם בחוץ אנשים רשעים ולא נעימים", אומרת ויקטוריה רייט בכאב. "אמרו לי כל מיני דברים, קראו לי באינסוף שמות גנאי, שעל רובם אני לא רוצה לחזור. אבל אם יראו יותר אנשים עם פנים מושחתות בטלוויזיה - אני חושבת שזו דרך טובה להתמודד עם הבעיה".

אל תזפזפו

ויקטוריה וחבריה החליטו להיחשף ובגדול - על האקרנים. הם מקווים שהסקרנות תהפוך בסופו של דבר את חייהם של בעלי הפנים המושחתות , במיוחד המתבגרים, לקצת יותר קלים. "כשהייתי צעיר מאוד, בשנות הנעורים שלי, היו לי המון בעיות, הציקו לי", משתף מגיש נוסף, קאפיל קאפור.

לפני הצעד החריג, ערך ארגון "משנים את הפנים" סקר טלווזיוני במסגרתו הוצגו פניהם של בעלי המוזרויות למינהן על המרקע לצופים. 64% מהם ראו - ובחרו לא להעביר ערוץ.

"אני חושבת שזה יעשה שינוי עצום לאנשים שגדלים עם סימני לידה או כל שונות חיצונית", מסבירה ג'ואנה, מגישת מבזקים עם כתם לידה ענק על פניה. "כשרואים מישהו בצורה יותר מאוזנת והוגנת - אפשר להעניק לשונים דימוי חיובי בניגוד לדימוי השלילי, הרע שמוצג בסרטים".

ויקטוריה, ג'ואנה וקאפיל מקווים שגם ברחוב, אנשים יפסיקו להפנות את המבט. "אני חושב שיש לנו אתגר עצום, לשנות את הדעה החברתית על בני אדם עם פנים מושחתות", אומר ג'יימס פארטרידג', מי שעומד מאחורי היוזמה. "זה עדיין כואב לי כשאנחנו מקבלים תגובות שליליות, אבל אני חושב שאנחנו יכולים להתגבר על זה. עוד יגיע הזמן שזה יהיה בסדר גמור".