סרט חדש מעורר סערה בבריטניה: "הלובי הפרו-ישראלי שולט"

"הלובי הפרו-ישראלי הוא הלובי החזק ביותר, אין שום דבר שיכול לפגוע בהם" - כך מספר סרט תעודי ששודר שלשום בערוץ 4 הבריטי. על פי הסרט, אנשי הלובי הישראלי בלונדון מאלצים את חברי הפרלמנט לא להטיח ביקורת בישראל - בעזרת פנקס הצ'קים. האמנם?

הפרו ישראלים משתלטים על הפרלמנט הבריטי? (רויטרס)

האם הארגונים הפרו-ישראלים בבריטניה משפיעים במיוחד על חברי המפלגה השמרנית הבריטית, אותה מפלגה שעשויה לזכות בבחירות הקרובות בממלכה? ערוץ 4 הבריטי שידר שלשום סרט דוקומנטרי שאמור לענות על השאלה "איך עובד אחד מהארגונים החזקים ביותר והמשפיעים ביותר בפוליטיקה הבריטית, ארגון שמקדם את האינטרסים של ישראל".

על פי הסרט, מחצית מחברי המפלגה השמרנית הבריטית חברים בארגון "ידידיה השמרנים של ישראל" (CFI). ערוץ 4 מתאר את הארגון כך: "מעבר לכל ספק, הארגון המקושר ביותר והממומן ביותר מכל קבוצות ההשפעה שפועלות בווסטמינסטר".

לפי הפרסום בטלוויזיה הבריטית, הלובי הפרו-ישראלי תרם למפלגה השמרנית הבריטית, לחבריה ולעסקיה יותר מ-10 מיליון ליש"ט בשמונה השנים האחרונות. ב-CFI הגיבו לסרט בזעם ואמרו שהוא מרובה בטעויות.

הסרט החדש מעורר סערה רבתי בבריטניה, שרועשת וגועשת בחודשים האחרונים בגלל שלל פרשות שחיתות שנתגלו בקרב חברי הפרלמנט. בסרט נטען עוד כי דיוויד קמרון, העומד בראש המפלגה השמרנית, קיבל 15 אלף ליש"ט כתרומה מפוג'ו זבלודוביץ', מיליונר פיני שעומד בראש "המרכז לתקשורת ומחקר הבריטי-ישראלי" - גוף המוזכר בסרט כמי שתורם להתנחלויות הישראליות בשטחים.

הסרט מזכיר עוד שורה של חברי פרלמנט מהמפלגה השמרנית, שעל פי הטענות קיבלו עשרות אלפי ליש"ט מהארגון הפרו-ישראלי. בסרט מדגישים כי התרומות ניתנו כחוק, אבל הרחק מהעין הציבורית.

הלובי מפזר כספים כדי להשתיק ביקורת נגד ישראל?

סטיוארט פולק מהארגון הבריטי-ישראלי אומר כי המספרים שפורסמו בסרט מוגזמים לחלוטין: "זו פיקציה, הטעייה ורצון לגרום נזק למוניטין של הארגון". מייקל מאטס, חבר פרלמנט שמרני, אמר לאנשי ערוץ 4 כי "הלובי הפרו-ישראלי הוא הלובי החזק ביותר, אין שום דבר שיכול לפגוע בהם" .

אנשי הלובי, כך על פי הסרט, מאלצים את חברי הפרלמנט שלא להעלות ביקורת או טענות נגד ישראל. זאת ועוד, על פי הסרט אנשי הלובי דאגו שהשמרנים הבריטים לא יבקרו את ישראל אחרי מבצע עופרת יצוקה או אחרי מלחמת לבנון השנייה. הם הזהירו שהתבטאויות אנטי ישראליות עלולות "לצמצם את מימון המפלגה".

גם למפלגת העבודה הבריטית - הלייבור, יש קבוצת נאמנים פרו ישראלית. שם, נטען בסרט, הסכומים לא כל כך גבוהים וההשפעה לא מסיבית כמו אצל השמרנים, אבל מאז 2001 יותר מ-60 חברי פרלמנט מהמפלגה השמרנית ביקרו בישראל - על חשבון הידידים הפרו-ישראלים, כמובן.