אוסטרליה: תאומות סיאמיות הופרדו בהצלחה

לאחר ניתוח מרתוני שארך 24 שעות, רופאים אוסטרליים הפרידו בהצלחה זוג תאומות סיאמיות בנות שנתיים מבנגלדש שהיו מחוברות בראשן. בפני התאומות טרישנה וקרישנה צפוי תהליך ארוך של שיקום, הרופאים אומרים: "אין עדיין עוגה, נתקדם מיום ליום"

טרישנה וקרישנה בנות השנתיים מרגישות מצוין, לאחר שהמנתחים שעבדו במשך כל הלילה הצליחו בסופו של דבר להפריד בכוח את רקמת המוח של התאומות בניתוח מסובך במיווחד - שהסתיים בהצלחה מלאה.

"רגע ההפרדה היה רגע הזוי", סיפר ליאו דונאן, מנהל חדר המיון בבית החולים המלכותי לילדים במלבורן. "הייתה הרגשה של הקלה, אבל אני חושב שכולם מבינים שיש עדיין כברת דרך ארוכה לעבור, לבנות צפויה תקופה קשה לפניהן". הרופא הוסיף כי "עכשיו עומדת לפנינו המשימה הארוכה של ניתוח שיקומי שיארך שעות ארוכות. אנו לא יכולים לצפות כמה זמן זה ייקח".

בשלב הבא, מנתחים פלסטיים יסגרו את הגולגלות של התאומות באמצעות רקמת עצמות ועור במטרה למנוע זיהום, כאשר טרישנה וקרישנה צפויות להישאר בהרדמה כללית במשך מספר ימים.

לפני שנתיים ניצבו התאומות הסיאמיות בפני סכנת מוות, אולם למרבה המזל הן ניצלו ברגע האחרון מבית היתומים בבנגלדש. ארגון הצדקה "הקרן הראשונה לילדים" הטיס את הבנות לאוסטרליה בגלל סיכויי ההישרדות הנמוכים במולדתן, שם רק שני ילדים שרדו ניתוחי הפרדה בשנים האחרונות. הרופאים העריכו כי לניתוח המסובך סיכויי הצלחה נמוכים מאוד והעמידו אותו על 1:4.

המנתחים אכלו ושמעו מוזיקה בחדר הניתוח

מנהל חדר המיון בבית החולים סיפר כי צוות המנתחים הענק מנה 16 רופאים מיומנים, שאכלו ארוחות מסודרות, נטלו הפסקות מנוחה והקשיבו למוזיקת פופ בחדר הניתוח, כל זאת במטרה להישאר עירניים לכל אורך הניתוח הסבוך.

בסיומו של הניתוח, מצב הרוח היה מרומם למראה התאומות המופרדות. "עבור הצוות זהו ניתוח של פעם בחיים. עבור בית החולים זהו רגע היסטורי, ועבור הבנות זהו רגע היסטורי ענק עוד יותר", אמר דונאן. "כולם הכירו את הבנות כגוף אחד עם אופי אינדיבידואלי, וכעת לראות אותן כבני אדם מופרדים - זה רגע די מדהים" הוסיף.

במקור, הניתוח תוכנן להימשך 16 שעות אולם הוא הוארך והוכנסו הפסקות רבות עבור המנתחים, במטרה למנוע מהם התמוטטות עצבים במהלך הניתוח המדויק של הפרדת המוחות, כך שלמעשה חברי "הקרן הראשונה לילדים" העבירו לילה שלם ללא שינה, והניתוח ארך 24 שעות.

"אין עדיין עוגה, נתקדם מיום ליום"

"אני חושבת שסוריאליסטי הוא ביטוי מצוין. אנו מאוד שמחים שהגענו לשלב הזה," אמרה מנהלת הקרן מרגרט סמית', והוסיפה שעדיין מוקדם מדי לחגוג. "אני חושבת שכולם היו על קוצים. אין עדיין עוגה, ואני חושבת שכשנקבל אותן להשגחה במחלקה אנו נרגיש תחושת הקלה, ואז פשוט נתקדם יום אחרי יום, שעה אחרי שעה".

הפרדת תאומים סיאמיים הוא ניתוח מסובך ביותר, כאשר מספר נסיונות כושלים נרשמו בארה"ב, בבריטניה ובבנגלדש בשנה האחרונה. לעומת זאת, בפברואר האחרון רופאים סעודיים הצליחו להפריד בין שני תאומים סיאמיים ממצרים.

באחד מהמקרים המפורסמים ביותר, רופאים מסינגפור ניסו בשנת 2003 להפריד בין תאומים סיאמיים מבוגרים בני 29 מאירן, לאלה ולאדאן ביג'אני, אולם למרבה הצער השניים מתו כתוצאה מאובדן דם מאסיבי לאחר ניתוח שארך כ-52 שעות.