"ונציה מתה" - צפו בטקס הקבורה

את ונציה כולנו מכירים כצוהלת וססגונית תמיד, אבל תושבי עיר התעלות הבודדים שנשארו בה לא ממש מאושרים. בטקס "הלוויה" הספידו את העיר בתקווה כי יצליחו להעביר את המסר - העיר דועכת. ברומא לא מודאגים מהמצב של עיר התיירות הצפונית וחושבים שאולי כדאי להפוך אותה בכלל למוזיאון ענקי

האווירה אמש בוונציה לא הייתה שמחה כמו שעיר התעלות יודעת להיות: עשרות גונדולרים (סירות גונדולה) התרכזו בתעלות בעיר וקיימו הלוויה מדומה לעיר התעלות שמאבדת את תושביה.

לפני 50 שנה התגוררו בוונציה יותר ממאה אלף אזרחים, היום נותרו רק 60 אלף - וגם הם מתוסכלים ממצבה של העיר. ג'וזפה, מאחרוני התושבים שנשארו נאמנים לעיר משתף בדאגתו: "זו סצנה תיאטרלית, אבל זו הדרך להפעיל את האזעקה לעולם כולו", אומר ג'וזפה בטון מודאג, "ונציה מתה, כל האזרחים שלה נעלמים, התרבות שלה והמסורת שלה. זה יותר מהבניינים או מהתעלות, הכול פה נגמר".

למרות המצב הקשה, בנייניה המרשימים של העיר עודם קיימים ועומדים והעיר עדיין משגשגת כשבכל שנה מארחת ונציה חלק מהאירועים הנוצצים בעולם - כמו פסטיבל הסרטים המפורסם ופסטיבל המסכות שהפך לסמלה של העיר.

יפה, היסטורית, תרבותית - אבל ריקה

העיר שנחשבת ליעד תיירות אטרקטיבי לא ממש מסבירה פנים לאלו שרוצים להשתקע בה. התיירים הרבים שפוקדים את העיר פוגמים באורח החיים של התושבים והם מעדיפים לעבור לגור במקומות זולים ופשוטים יותר. "למרות שעזבתי, הלב שלי עדיין בוונציה", אומר אנטוניו שנולד בוונציה אך עזב את העיר כי העדיף קרקע יבשה יותר וזולה הרבה יותר כדי לבנות עליה את ביתו.

גורמי הממשל שיושבים כמה מאות קילומטרים משם ברומא בוחנים את הנתונים של משרד הפנים שמצביעים על הגירה שלילית ומודעים היטב לבעיות התשתית המסובכות בעיר הקסומה. שם בממשל חושבים שאולי כבר עדיף להפוך את העיר, על שלל תעלותיה ואתרי התיירות המפורסמים, למוזיאון גדול ומרשים שישרת תיירים בלבד.