מיליוני ברזילאים נותרו בחשיכה

תקלה בסכר גדול בברזיל שיתקה את מערכת החשמל בשתי הערים הגדולות במדינה והותירה הלילה מיליוני בני אדם בחושך מוחלט. ביקורו של הנשיא פרס, המתארח בבירה ברזיליה, לא נפגע בשל ה"החשכה" הבלתי מתוכננת. כך זה נראה

עשרות מיליוני בני אדם בריו דה-ז'ניירו ובסאו פאולו בילו את הלילה בחושך מוחלט, בשל תקלה שגרמה להפסקת חשמל במשך שעות ארוכות. הרשויות בברזיל עדיין אינן בטוחות מה גרם להחשכה הדרמטית, אך ההערכה בשלב זה היא כי מדובר בתקלה בסכר מרכזי המפעיל את תחנת הכוח המספקת חשמל.

תחנת הכוח ההידרו-אלקטרית הגדולה בעולם, הממוקמת בסכר "איטייפו" השוכן בגבול עם פרגוואי, מספקת גם את מרבית תצרוכת החשמל של פרגוואי, אולם שם הוחזר החשמל לאחר כרבע שעה בלבד. בנמל התעופה בריו מטוסים המשיכו להמריא ולנחות, וגם בנמל התעופה הבינלאומי של סאו פאולו לא נרשמו דחיות או ביטולים של טיסות.

הפסקת החשמל יוצאת הדופן פוקדת את ברזיל בעת ביקורו יוצא הדופן גם הוא של נשיא המדינה שמעון פרס בברזיל. הנשיא שמשתכן בבירה ברזיליה, בה לא הורגשה הפסקת החשמל, נחת אתמול ביבשת אמריקה הדרומית, לרגל ביקורו המדיני ההיסטורי בברזיל ובארגנטינה.

כשהוא מלווה במשלחת רחבת היקף, מנסה פרס להביא לחיזוק מעמדה של ישראל במדינות אמריקה הלטינית, זאת לקראת ביקורו המתוכנן של הנשיא האירני אחמדינג'אד בברזיל בשבועות הקרובים. טהרן מנסה כבר זמן רב לבסס את מקומה ואת קשריה ביבשת הלטינית, ולכן נעשה מאמץ רב מצידה של ישראל ליצור קשרים דיפלומטים עם מדינות היבשת.

ביקור רשמי ראשון מזה 40 שנה

זוהי הפעם הראשונה מזה 40 שנה שנשיא ישראלי מגיע לביקור רשמי בברזיל, וכ-20 שנה עברו מאז הביקור הממלכתי האחרון באמריקה הלטינית, שנערך בארגנטינה. מבית הנשיא נמסר כי מטרת המשלחת היא לחזק ולהרחיב את הקשרים האסטרטגיים, המדיניים והכלכליים עם המדינות.

"באתי לראות וללמוד כיצד ארץ ענקית זו מתעוררת ועולה על מסלול המראה לטיסה לגובה", אמר הנשיא בפתח נאומו בפרלמנט הברזילאי. "באתי לראות כיצד מנהיג גדול שהיה לנשיא - לוּלָה - מגשים את חלומו לבנות מדינה שבה הכלכלה כפופה לחברה הנאבקת בעוני. בבורות. בחולי. בקיפוח. בצרות-מוחין. באתי לבדוק אם אני יכול להניח בצד את "מאה שנות בדידות" של גרסיה מַרְקֶס, ולהקשיב לנרטיב חדש של "מאה שנות ידידות" של לוּלָה. בעיני, זו מנהיגות מעוררת השראה, בברזיל ומחוצה לה".