לבד בקרח מול 3 דובי קוטב

סיפור הישרדות בלתי אפשרי התחולל השבוע במשטחי הקרח העצומים של צפון קנדה. צעיר בן 17 שנסחף על גוש קרח אל תוך נהר קפוא, שרד שני לילות בקור מקפיא, גם אחרי שביקרו אותו משפחה של דובי קוטב מאיימים

ג'ופי נאקולאק, קנדי בן 17, הוא בן מיעוט האינואיט האסקימואי, שחי בכפר קטן ומבודד בן 750 נפש. ביום חמישי האחרון יצא ג'ופי למסע ציד שגרתי עם דודו ג'ימי בן ה 67. השניים היו אמורים לחזור לכפר בשבת, אולם במרחק 18 קילומטרים מהכפר התקלקל אופנוע השלג שעליו רכבו וג'ופי החל לצעוד בחזרה לעבר הכפר, כדי להזעיק עזרה.

בעוד הוא הולך לצד החוף, לפתע ניתק גוש קרח מהיבשה וג'ופי החל להיסחף, יחד עם גוש הקרח, אל תוך נהר ההאדסון הקפוא. במהלך יום וחצי שעברו עד הגעת הסיוע, נסחף גוש הקרח, שגודלו המשוער כ-50 מטרים מרובעים, כ-40 קילומטרים אל תוך המפרץ.

באותו לילה עלו על גוש הקרח משפחת דובי קוטב, אם ושני גורים. תחילה ניסה הנער האסקימואי להישאר רגוע אך בשלב מסוים השתמש ג'ופי ברובה הציד שלו והרג את הדובה. שני הגורים נשארו ליד גופת אמם עד לרגע החילוץ.

אד זביטי, ראש רשות ההצלה באזור, ניסה להגן על ג'ופי והדגיש כי לנער לא הייתה ברירה אלא לירות בדובת הקוטב. "הוא ניסה להישאר הכי רחוק מהם" אמר זביטי. "דובי הקוטב הם החיה היחידה המסוגלת לרדוף אחרי אדם ולטרוף אותו. אף אחד באזור הזה לא יוצא לטבע בלי רובה. מדובר ללא ספק בירי הגנתי".

במקום חילוץ- חבילת שוקולד

צוות חיפוש שנשלח ביום ראשון לחפש את השניים מצא את הדוד ג'ימי, אבל לא מצא זכר לנער. "כשהסתכלנו על תמונות לווין וראינו גוש קרח שצף לתוך המפרץ, חשבנו שהצעיר עשוי להיות עליו" סיפר זביטי. כמה שעות מאוחר יותר כבר אותר ג'ופי על ידי מסוק קל שהוזנק לעבר הגוש, אלא שגודלו הקטן מנע מהצוות לחלצו והוא נאלץ להסתפק בחבילת שוקולד שהושלכה לעברו מהמסוק, כדי לתת לו אנרגיה להעביר לילה נוסף, בו הטמפרטורות צנחו למינוס 15 מעלות.

למחרת בבוקר אותר ג'ופי שוב וחולץ על ידי שני אנשי חילוץ שהוצנחו אל גוש הקרח. ג'ופי נמצא כשהוא סובל מהתייבשות וכוויות קור, אך הועבר לבית החולים בהכרה מלאה.