סקר בקרב ילדי אנגליה קובע: אושוויץ היה לונה פארק

לקראת יום הזיכרון לחללים הבריטים שנהרגו במלחמת העולם ה-2, החליטו ארגון ותיקי המלחמה לבדוק מהי רמת הידע של נערי בריטניה בנושא המלחמה - והתוצאות היו מביכות למדי. 1 מכל 6 נערים בריטיים חושב שאושוויץ היה פארק שעשועים, אחרים חושבים שהשואה הייתה חגיגת סיום המלחמה והשיא - אדולף היטלר היה מאמן כדורגל

מחנה ההשמדה אושוויץ (רויטרס)

נתונים קשים שמצביעים על בורות גדולה בנושא השואה בקרב הנוער הבריטי: לקראת יום הזיכרון לחללים הבריטים שנהרגו במלחמה, החליט ארגון החיילים שלחמו במלחמת העולם השנייה, לצאת ולבדוק מהו הידע של נערים בריטיים בגילאי 9-15 בנושא השואה.

הנתונים שהתגלו היו לא נעימים, וזאת בלשון המעטה. לדברי 40% מהנערים שנשאלו, הם אפילו לא ידעו שיום הזיכרון מתקיים ביום רביעי הקרוב, אך הנתון הזה פחות מביך מאלה שהגיעו בהמשך הסקר בו השתתפו 2,000 נערים.

12% מילדי אנגליה, אלה שידעו מתי יום הזיכרון מתרחש, ענו כי הסמל של היום הזה הוא הקשתות של מקדונלדס, ולא הפרח האדום שאותו עונדים ותיקי המלחמה. אחד מכל שישה ילדים ציין כי מחנה ההשמדה אושוויץ, שימש לא פחות ולא יותר כפארק שעשועים במהלך מלחמת העולם השנייה.

היטלר - מאמן כדורגל

בנוסף, רק מחצית מהנשאלים ידעו שהמינוח "D-Day" מתייחס ליום הפלישה לנורמנדי. רבע מהנשאלים ענו כי המושג הזה מתייחס לפצצת האטום שהוטלה, לדבריהם, על פרל הרבור, מה שגרם לטענת הנערים לארה"ב להתערב באופן רחב יותר במלחמה.

שיא הבורות הופגן כאשר נשאלו הנערים מי היה אדולף היטלר, רבים מהנערים השיבו כי היטלר היה מאמן כדורגל גרמני, ו-5 אחוזים מהנערים השיבו כי השואה היא חגיגת סיום המלחמה.

עם זאת, אולי יש תקווה: יותר מ-70% השיבו כי הם רוצים ללמוד יותר על מה שנעשה במלחמת העולם השנייה. אחד מראשי ארגון ותיקי המלחמה אמר בתגובה לממצאי הסקר כי "הנקודה היחידה שמעודדת אותי, היא העובדה שהילדים רוצים ללמוד על ההיסטוריה, חשוב שילדים ילמדו בבית ספר על ההיסטוריה של עמנו".