סבא"א הגישו את דוח הגרעין השנתי

על רקע הדיאלוג בין טהרן למעצמות מגישה הסוכנות הבינלאומית את הדוח השנתי בנושא הגרעין. ראש הסוכנות אל-ברדעי טוען שאין להשתמש בכוח, גם כלפי אירן. כשהוא מייחס חשיבות רבה לדיפלומטיה וקורא לאירן לאמץ את ההצעה הבינלאומית. מוקדם יותר מסרה אירן כי מעוניינת בסבב שיחות נוסף בנוגע לטיוטת ההסכם

הגשת דוח הסוכנות (חדשות 2)

ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-ברדעי, מגיש בארה"ב את הדוח השנתי בנושא הגרעין. הדוח של הסוכנות הבינלאומית מתרכז השנה בסוגיית הגרעין האירני, אבל אינו מתעלם ממדינות אחרות בעולם בכלל ובמזרח התיכון בפרט.

ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית פתח את הדיון ושיבח את הישגי הסוכנות בשל הגישה הבלתי תלויה שלה. "עשינו התקדמות רבה של הבאת האנרגיה הגרעינית למדינות העולם השלישי", אמר אל-ברדעי שציין כי הוא עוזב את המשרד בגאווה.

אין להשתמש בכוח נגד אירן

עם זאת, הביע ראש הסוכנות העוזב אכזבה מסוימת מכך שלא הצליח לפתור חלק מהבעיות החמורות שמצא כשהגיע לתפקיד. "אציע כמה הצעות לעתיד", הוא מבטיח ובכל זאת מאמין כי הפירוק הבינלאומי של הנשק הגרעיני תפס כיוון חיובי. "צריך לפעול למען שיתוף פעולה ולא למען בידוד".

אל- ברדעי טוען שאין להשתמש בכוח אלא אם כן אין ברירה אחרת, גם כלפי אירן. "הסוכנות הבינה טוב יותר את תכנית הגרעין של אירן, אבל כמה ממצאים עדיין לא קיבלו הסבר על ידי האירנים", אמר וקרא למועצה הבינאלומית לנסות ולקדם דיון ודיפלומטיה - ולאו דווקא סנקציות.

מבקש מאירן לאמץ ההצעה הבינלאומית

עם זאת, לא פטר אל-ברעדי את אירן מאחריות והפנה אליה דרישה לאמץ את ההצעה שהגישו הכוחות הבינלאומיים. "הסוגיה היא אחריות של שני הצדדים, זה תהליך שצריך להתמקד בתמונה הגדולה וביכולת לקחת סיכונים", אמר.

מוקדם יותר יום הודיעה אירן כי היא מוכנה לעוד סבב של שיחות עם נציגים בנוגע להצעה האחרונה של המעצמות. עם זאת, טהרן שוללת כל הסכם שלא יאפשר לה להחזיק כמות מספקת של אורניום מועשר כדי להפעיל את כור המחקר, או כפי שחוששים חלק מראשי המעצמות, לייצור פצצה גרעינית.

על פי ההצעה האחרונה שנתמכת על ידי רוסיה, צרפת וארה"ב, אירן תורשה להחזיק כמות מינימלית של אורניום, שלא תספיק לה לפתח נשק שיאיים על העולם.