מי חיסל את מדען הגרעין הבריטי?

לפני כשבועיים דווח כי מדען בריטי שהיה מופקד על חשיפת פעילות גרעינית קפץ אל מותו מבניין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה. היום נפתחת הפרשה מחדש: ניתוח פתולוגי נוסף של הגופה שנעשה לבקשת המשפחה שולל אפשרות של התאבדות. לפי מסקנות הנתיחה, המדען נגרר בכוח לקומה ה-17 של הבניין, ונזרק משם אל מותו

טימות'י האמפטון. התאבד או נרצח? ("הדיילי מייל")

מה הביא למותו של מדען הגרעין הבריטי טימות'י האמפטון? שבוע וחצי אחרי שפורסם כי הוא התאבד בקפיצה, דיווח חדש טוען: ייתכן מאוד כי המדען הבריטי נרצח.

האמפטון צנח אל מותו מהקומה ה-17 של מטה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה. מכיוון שמדובר במומחה שהיה ככל הנראה מעורב גם בשיחות עם האירנים - ההתאבדות המסתורית עלתה לכותרות בכל רחבי העולם, אולם ניתוח שנעשה לגופתו מיד אחרי המוות קבע כי אין חשד לפלילים.

אלא שאשתו של האמפטון, שהכירה היטב את בעלה, טענה כי לא ייתכן שהוא התאבד ודרשה בדיקה נוספת - יסודית יותר. הניתוח הנוסף בוצע על ידי המומחית האוסטרית פרופ' קתרין ין, שמצאה סימנים על צווארו של האמפטון שעלולים לרמוז כי הוא נחנק.

"זה לא נראה לי כמו מקרה התאבדות", סיפרה המומחית על ממצאיה. "אני מאמינה שמישהו גרר אותו לקומה העליונה וזרק אותו. ברצוני לערוך בדיקות נוספות".

האמפטון היה חלק מצוות האו"ם, שהיה אחראי על חשיפת פעילות גרעינית לא חוקית. על אף הכחשות מהאו"ם, נראה כי הוא היה מעורב גם בשיחות הגרעין עם אירן.

צנח מגובה של 37 מטרים

האמפטון בן ה-47 צנח 37 מטרים לכל גובהו של חדר המדרגות בבניין הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בבירת אוסטריה. על פי הפרסומים בבריטניה, החוקרים לא מצאו מכתב התאבדות שיסביר את המניע למעשה, וכעת מנסים להבין מה בדיוק התרחש ברגעים שלפני המוות המסתורי.

המשטרה בוינה לא מוכנה למסור שום פרט בנוגע לחקירה שנערכת סביב המוות המסתורי. המקרה יוצא הדופן זיעזע את חוג אנשי הסוכנות באוסטריה משום שהוא אירע בדיוק כשנציגי ארצות הברית, צרפת, רוסיה ואירן ניהלו שיחות כדי לנסות ולהגיע לפתרון דיפלומטי לשאיפה האירנית לגרעין משלה.

רק לפני ארבעה חודשים, באופן לא פחות מסתורי, נפל אל מותו עובד בריטי אחר מאותו גובה בבניין מטה האו"ם בבירת אוסטריה.