דיווח: שיחות הגרעין יסתיימו בהצהרה ויוארכו עד יוני

בלוזאן שבשוויץ סופרים לאחור לקראת פקיעת הדד-ליין להגעה להסכם בין אירן לשש המעצמות. גורמים המעורים בפרטי המשא ומתן טוענים כי השיחות יסתיימו בהסכם חלקי שיביא להארכת המגעים בחודשיים נוספים

השיחות יסתיימו בלא כלום? (רויטרס)

גורמים בכירים המעורים בפרטי המשא ומתן בין אירן לשש המעצמות אומרים היום (שני) לקראת תום סבב השיחות הנוכחי בלוזאן שבשוויץ כי הצדדים קרובים להסכם חלקי, כזה שיאפשר להם להמשיך את המגעים גם לאחר פקיעת הדד-ליין - הלילה בחצות - עד לחודש יוני. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות AP, המתווה יסתיים בהצהרה שתכלול את המכשולים שנכללו בשיחות הנוכחיות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר היום אמר שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כי "הסיכויים לפריצת דרך בשיחות הם גבוהים, אבל ההצלחה אינה מובטחת". הוא הוסיף: "הצדדים הביעו עמדות קרובות לפשרה והחלק החשוב ביותר כרגע הוא לא להתפתות להעלות את ההימור ברגע האחרון, בניסיון לזכות בהטבות נוספות מהעסקה הפוטנציאלית".

דיווח: המו"מ יוארך עד יוני (רויטרס)

עוד אמר לברוב כי ברגע שיוסכם על פשרה, "מועצת הביטחון של האו"ם צריכה להפסיק את הסנקציות שהטילה על אירן בגלל תכנית הגרעין שלה".  על פי הדיווחים מהשיחות בלוזאן שהתחדשו הבוקר, שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם, אך מדגישים כי עדיין ניתן לגשר על הפערים.

בין הנקודות שבמחלוקת - השאלה כמה שנים תימשך ההגבלה על העשרת אורניום באירן, אילו סנקציות יוסרו עם החתימה, ואילו יוחזרו אם אירן לא תעמוד בהתחייבויותיה. שרי החוץ של ארה"ב, אירן, צרפת והאיחוד האירופי כבר נמצאים בלוזאן ובמהלך היום צפויים להגיע לשיחות גם שרי החוץ של רוסיה וגרמניה כדי לדון בפרטים האחרונים. על פי ההערכות בשוויץ, אם ייחתם הסכם, זה לא יקרה לפני הדקה התשעים - שעות הלילה המאוחרות.

אמש אמרה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית מארי הארף כי "הסיכוי להגיע למתווה עומד על 50%" והוסיפה: "בכנות, אנחנו לא יודעים מה יקרה אם לא נגיע לזה". הארף המשיכה והתייחסה לאחת מנקודות המחלוקת, כך על פי דיווחים, בין אירן למעצמות - העברת האורניום המועשר אל מחוץ לגבולות הרפובליקה האסלאמית. "אין צורך לעשות כן כדי להגיע לזמן-פריצה לפצצה של שנה".

בריאיון לרשת MSNBC הוסיפה דוברת מחלקת המדינה: "מעולם לא היה סיכום עם האירנים על כך. שוחחנו עמם על מספר דרכים אחרות ונראה אם נשיג עליהן הסכמה ב-24 השעות הקרובות". בכל מקרה, אמרה הארף, עסקה תיתכן גם אם לא תושג הסכמה בסוגיה זו.