תיעוד: כך נראו גלי הצונאמי

שבוע וחצי לאחר שגלי הצונאמי פגעו בחוזקה באיי סמואה האמריקניים והביאו למותם של 183 בני אדם, מפרסם ה-FBI תמונות בהם נראים גלי הענק מכים בחוזקה ומעיפים תוך שניות עשרות מכוניות בחניון. צפו בתמונות המדהימות

 

 שבוע וחצי לאחר שצונאמי פגע בחוזקה באיי סמואה, מתקבלים עתה צילומי וידאו שמתעדים עד כמה חזקים והרסניים הם גלי הענק.

ה-FBI שיחרר וידאו ובו מתועד רגע פגיעת הגלים בחניון מכוניות באיי סמואה האמריקניים. מצלמות האבטחה שהוצבו במשרד הסוכנות באיים מראות כיצד המכוניות מועפות לכל רחבי החניון. מכיוון שמשרד הסוכנות נמצא בקומה השנייה, הוא לא סבל מפגיעה. במקום לא היו באותה שעה סוכנים אמריקניים.

כ-183 בני אדם איבדו את חייהם בפגיעת גלי הצונאמי. כפר שלם באיים נמחק לחלוטין באסון הטבע. "זה נוראי", סיפר בבהלה ג'וש ניאגו שנמלט עם רעייתו ובנו מהחוף בסמואה המערבית להרים. "הכפר נעלם. החוף היפה שלי נעלם. הווילה שלי עכשיו בתוך המים".

מה שהוביל לצונאמי הוא רעש אדמה בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר באוקיינוס השקט כ-190 קילומטרים דרום מערבית מאיי סמואה.

הצונאמי הקטלני בהיסטוריה

לפני כחמש שנים, ב-26 בדצמבר 2004 התרחש הצונאמי הקטלני בהיסטוריה בחופי דרום אסיה, בו נספו, על פי ההערכות, בין 250 אלף ל-300 אלף הרוגים מ-11 מדינות. שליש מההרוגים היו ילדים שלא עמדו בפני עוצמת הגלים. ממכות הגלים האדירות נהרגו גם אלפיים חמש מאות תיירים, בהם שמונה ישראלים.

הצונאמי האדיר נוצר בעקבות רעידת אדמה באוקיינוס ההודי בעוצמה של תשע בסולם ריכטר. מוקד הרעש היה בקרבת חופה הצפון-מערבי של אינדונזיה אולם הרעש הורגש גם במלזיה, תאילנד, הודו, סינגפור וסרי לנקה, אזורים המרוחקים אלפי קילומטרים מהמוקד.

הגלים, שהתנשאו לגובה של שנים עשר מטרים דהרו במהירות לעבר חופי מזרח אסיה, בינהם החופים המפורסמים בפוקט, תאילנד. התוצאה, כפי שכול העולם זוכר, הייתה קטלנית. הצונאמי בשנת 2004 הוא אסון הטבע הגדול ביותר של המאה העשרים ואחת.

הווידאופדיה: הצונאמי