הבטבוי מבריטניה: הילד "שרואה" דרך האוזניים

לוקאס מוריי בן השבע לא נותן לעובדה כי נולד עיוור להגביל אותו בשום צורה. באמצעות נקישת לשונו הוא יכול לדעת מה נמצא סביבו בכל רגע נתון. "אני מאוד אוהב כדורסל", מספר ילד הפלא. "באמצעות נקישה אני יכול לדעת איפה נמצא הסל ולקלוע"

לוקאס משחק כדורסל ("הסאן")

בטמן הוא כבר מזמן פאסה - זה הזמן להכיר את הדבר האמיתי, לוקאס מוריי, או בכינויו המוכר יותר: בטבוי - ילד העטלף. ולמה הוא זכה לשם המקורי? כי מוריי, בדיוק כמו היונק המעופף, מסוגל "לראות" דרך אוזניו.

עכשיו, כשסיקרנו אתכם, אנחנו שמחים להעביר לכם את סיפורו המדהים של הילד בן השבע, כפי שמדווח עליו הבוקר עיתון "הסאן" הבריטי. הילד המתוק הוא עיוור מלידה, אך הפרט השולי הזה לא מונע ממנו לרוץ במגרש המשחקים, לשחק כדורסל ואפילו לטפס על הרים.

איך הוא עושה את זה? הוא מתמצא במרחב באמצעות תהודה - שיטה שמלבד העטלפים, משתמשים בה גם הדולפינים המחייכים. הטכניקה היא פשוטה (או לא כל כך פשוטה במחשבה שנייה): לוקאס מקיש בלשונו, ובאמצעות ההד שמופק מהקול שנוצר ממגע הלשון עם החך שלו, הוא יכול לדעת בכל רגע נתון מה נמצא סביבו, באיזה מרחק ובאיזה גודל.

יכול "לראות" מיקום, מרחק ותנועה

למעשה, לוקאס "רואה את סביבתו" לפי ההד שחוזר לאוזניו. לפי הזמן שלוקח להד לחזור אליו הוא יודע את המרחק העצם ממנו, ולפי האוזן שההד חוזר אליה קודם, הוא מגלה את מיקום העצם.

לוקאס אפילו יכול להבחין תנועה של עצמים באמצעות גובה הטון של הצליל: כאשר ההד נמוך יותר הוא מביןשהאובייקט מתרחק ממנו, וכאשר הוא הצליל גבוה יותר, משמע שהעצם קרוב. הזיכרון הפנומנלי של לוקאס לאזורים שכבר "סרק" באמצעות אוזניו נותן לו תמונת מצב עדכנית ומדויקת לכל מה שמתרחש סביבו.

"אני מאוד אוהב את שיטת הנקישה", מספר לוקאס. "זה היה קשה ללמוד אותה, אבל הצלחתי. אני מאוד אוהב כדורסל. באמצעות נקישה אני יכול לדעת איפה נמצא הסל ולקלוע".

"הוא כל כך עצמאי", מעידה עליו אימו שרה. "הוא כמעט ולא זקוק ליותר עזרה ממה שילד רגיל היה מבקש".

עקבו אחר הטוויטר של חדשות 2

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק