סין חוגגת 60 שנות קומוניזם במצעד הצבאי הגדול אי פעם

סין מציינת היום 60 שנים למהפכה הקומוניסטית במצעד צבאי ענק. כיכר טיאננמן במרכז הבירה הסינית הפכה למגרש תרגילי סדר עצום וצבעוני, תוך תצוגת תכלית של חילות הצבא הסיני ותוך שימוש בכלי נשק מהמתקדמים בעולם. צפו במפגן הצבאי הסיני הגדול בהיסטוריה

סין חוגגת היום 60 שנות שלטון קומוניסטי - במצעד הצבאי הגדול ביותר שנראה אי פעם: יותר ממאה אלף חיילים צעדו יחדיו באיזור כיכר טיאננמן שבבירה בייג'ין, בליווי טנקים, משגרי טילים, מטוסים ועוד שלל כלים ואמצעים. כאן בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים את המצעד בשידור חי.

"זו תצוגת שמעוררת פטריוטיות וגאווה סינית", אמרו תושבי בייג'ין שראו את המצעד על מסכי ענק. התמונות שודרו גם לתושבי טיבט, טיוואן והונג קונג - תושבי המדינות הללו לא התרגשו יתר על המידה, אלא בעיקר התבוננו בחשש בתצוגת התכלית של עוצמתה הצבאית של סין.

הנשיא הסיני הו ג'ינטאו בירך את אלפי החיילים והחיילות שעברו מולו בהצדעה. הגייסות חלפו בסדר מופתי, ברגל, על גבי הטנקים וגם בשמיים. 

עשרות אלפי סטודנטים נופפו בדגלונים בכל צבעי הקשת על רקע המצעד הצבאי. על פי המסורת הסינית, הצבעים האלו מביאים מזל לכוחות הצבאיים ולאומה הסינית כולה.

שום סובלנות להפגנות נגד המשטר הסיני  

המשטר הקומוניסטי הסיני מציין את ה-1 באוקטובר 1949 כתאריך בו המפלגה עלתה לשלטון. מאז, 60 שנים אחרי, סין הקומוניסטית הפכה לכלכלה השלישית בגודלה בעולם. המנהיגים העכשוויים של המפלגה הקומוניסטית - ובראשם הו ג'ינטאו - המשיכו לפאר גם במהלך המצעד את מאו צה-טונג, מייסדה של סין הקומוניסטית. כמובן שלא היה אזכור לעשרות מיליוני הסינים שהוא ואנשיו חיסלו בדרך לשלטון וגם אחרי שתפסו אותו.

עשרות אלפי שוטרים שלא לקחו חלק במצעדים נפרסו בבירה הסינית כדי לעצור כל סוג של הפגנות, מצידם של תומכי טיבט החופשית או אנשי תנועת הפאלונג גונג - המתייצבים נגד שלטונה האבסולוטי של המפלגה הקומוניסטית הסינית.