אזהרת צונאמי נוספת באיי סמואה האמריקניים

הבוקר פורסמה אזהרת צונאמי נוספת באיים, אחרי שאמש היא בוטלה. רעידת אדמה בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר פקדה את האוקיינוס השקט וגרמה להיווצרות גלי הענק. באיי סמואה דווח על עשרות הרוגים. נשיא ארה"ב הכריז על אסון לאומי. צפו בתמונות ראשונות מהאסון

השלטונות באיי סמואה פרסמו התרעה נוספת מפני צונאמי , לאחר האסון הכבד שפקד אמש את האזור. מקורות שונים באזור דיווחו על יותר מ-60 בני אדם שאיבדו את חייהם ועל עשרות נעדרים. על פי ההערכה צפוי המספר לעלות.

אמש דווח, כי כפר שלם באיי סמואה נמחק לחלוטין, לאחר שגל ענק נכנס עד מאה מטרים לתוך היבשה. עד כה דווח על עשרות הרוגים מפגיעת גלי הענק, כשמוערך, כאמור, שמספר ההרוגים גדול הרבה יותר.

נשיא ארה"ב ברק אובמה הכריז על אסון לאומי באיים האמריקניים, והורה על העברת סיוע פדרלי לשיקום האזור. מטוס אמריקני עם אספקת ציוד צפוי להמריא מהאי הונולולו שבהוואי ולנחות באיים.

"הכפר נעלם"

"אני יכול לאשר שישנה סכנה", עדכן אמש דובר המשטרה מהאיים. "אני יכול לאשר שישנם הרוגים ואני יכול לאשר שישנם פצועים. אני לא יכול להגיד דבר נוסף כרגע".

הדיווחים מספרים על לפחות חמישה גלי ענק שפקדו את איי סמואה האמריקניים. "זה נוראי", סיפר בבהלה ג'וש ניאגו שנמלט עם רעייתו ובנו מהחוף בסמואה המערבית להרים. "הכפר נעלם. החוף היפה שלי נעלם. הווילה שלי עכשיו בתוך המים".

רעש אדמה בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר

"האדמה רעדה במשך שלוש דקות", סיפר עד ראייה מקומי בבהלה. במקביל ישנם פרסומים על מנוסה המונית של משפחות רבות החוששות לחייהן. בממשלת ניו זילנד כבר הודיעו כי הם נערכים בהתאם, ואף הקימו מרכז מיוחד לטיפול במשבר.

סמוך לשעה 20:15 (שעון ישראל) נרשם רעש אדמה בעוצמה של 8.3 בסולם ריכטר באוקיינוס השקט בסמוך לאיי סמואה. על אף החששות הראשוניים, באזור האוקיינוס השקט הוסרו אזהרות הצונאמי.

על פי הדיווחים ברשתות החדשות הזרות, מוקד הרעש היה כ-190 קילומטרים דרום מערבית לאיי סמואה האמריקנים, בעומק של 33 קילומטרים.

הצונאמי הקטלני בהיסטוריה

לפני כחמש שנים, ב-26 בדצמבר 2004 התרחש הצונאמי הקטלני בהיסטוריה בחופי דרום אסיה, בו נספו, על פי ההערכות, בין 250 אלף ל-300 אלף הרוגים מ-11 מדינות. שליש מההרוגים היו ילדים שלא עמדו בפני עוצמת הגלים. ממכות הגלים האדירות נהרגו גם אלפיים חמש מאות תיירים, בהם שמונה ישראלים.

הצונאמי האדיר נוצר בעקבות רעידת אדמה באוקיינוס ההודי בעוצמה של תשע בסולם ריכטר. מוקד הרעש היה בקרבת חופה הצפון-מערבי של אינדונזיה אולם הרעש הורגש גם במלזיה, תאילנד, הודו, סינגפור וסרי לנקה, אזורים המרוחקים אלפי קילומטרים מהמוקד.

הגלים, שהתנשאו לגובה של שנים עשר מטרים דהרו במהירות לעבר חופי מזרח אסיה, בינהם החופים המפורסמים בפוקט, תאילנד. התוצאה, כפי שכול העולם זוכר, הייתה קטלנית. הצונאמי בשנת 2004 הוא אסון הטבע הגדול ביותר של המאה העשרים ואחת.