מרקל ניצחה אבל ההפתעה באה מכיוון אחר לגמרי

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל יכולה לחייך. למרות שמפלגתה לא הרשימה במיוחד בבחירות במדינה, היא תמשיך בתפקידה. ההפתעה באה מכיוון אחר לחלוטין: ההומוסקסואל המוצהר ומבקר ישראל החריף גווידו ווסטרוולה שעומד בראש המפלגה הדמוקרטית-החופשית, צפוי לקבל תפקיד בכיר מאוד בממשלת מרקל וממהר להבטיח מהפיכה כלכלית

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, שבישראל רואים כ"ידידת ישראל", תמשיך להעסיק אותנו גם בשנים הקרובות. תוצאות הבחירות בגרמניה קובעות כי מרקל זכתה גם בבחירות שהתקיימו עתה במדינה.

על אף שהקנצלרית תישאר בתפקידה, הקואליציה שבראשה היא עומדת צפויה להיות שונה לחלוטין: אחרי שחלקה את ממשלתה הקודמת עם מפלגת השמאל, תרכיב מרקל ככל הנראה קואליצית ימין-מרכז.

הסיבה לשינויים: מפלגת השמאל של הסוציאל-דמוקרטים תמצא את עצמה ככל הנראה באופוזיציה לאחר 11 שנים רצופות בממשלה. מדובר בכישלון הגדול ביותר של המפלגה מאז מלחמת העולם השנייה, עם 23% מהקולות בלבד. מפלגת השמאל התחייבה עם היוודע התוצאות להוביל אופוזיציה חזקה.

למרות ניצחונה של מרקל, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית שהיא עומדת בראשה, דווקא לא הרשימה במיוחד. המפלגה זכתה ב-33.8% מקולות הבוחרים בלבד. למרות זאת, ניסתה מרקל לשמור על אופטימיות. "הלילה אנחנו יכולים באמת לשמוח", אמרה מרקל המאושרת לתומכיה הנלהבים, "אבל עדיין יש עוד הרבה בעיות במדינה שצריכות עוד להיפתר".

גווידו מבטיח לעשות סדר

מנגד, את הפתעת הבחירות הביאה המפלגה הדמוקרטית-החופשית, שנחשבת למפלגת ימין הדוגלת בכלכלת שוק חופשי. המפלגה זכתה ב-14.6% מהקולות במדינה, וצפויה להיות שותפה בכירה בקואליציה שתורכב עתה.

בראשות המפלגה עומדת דמות מעניינת במיוחד: גווידו ווסטרוולה שצפוי לקבל תפקיד בכיר מאוד בממשלת מרקל. מי שיאייש את תפקיד שר החוץ או האוצר הוא הומוסקסואל מוצהר שהופיעה ליום הולדתה של מרקל לפני מספר שנים יחד עם בן זוגו.

גווידו מוכר גם מסיבות נוספות, פחות סימפטיות לישראל: הוא נחשב לבן בריתו, וסגנו לשעבר של הפוליטיקאי הבכיר מולמאן שנחשב לאחד משונאי ישראל הגדולים. בעבר, השווה מולמאן את מעשי ישראל למעשי הנאצים במלחמת העולם השנייה. במידה וגווידו ימונה לשר החוץ, הרי שישראל עלולה להיתקל בחומה קצת פחות קלה לפיצוח אפילו מחומת ברלין.

אך ניצחון המפלגה הדמוקרטית-החופשית, לא בא בעקבות נטיותיהם המיניות או הבינלאומיות של הבוחרים הגרמנית. זו הכלכלה: גווידו מתכנן לערוך הפיכה כלכלית של ממש בגרמניה, לצמצם את התערבות הממשלה בכלכלה, להוריד את המיסים ולהזרים את ההון לידי העסקנים ופחות למוסדות החברתיים.