בריטניה: הקוסם חושף איך זוכים בלוטו

קוסם בריטי הפתיע את מיליוני צופים לאחר שהצליח לנחש בסוף השבוע את ששת המספרים שעלו בהגרלת הלוטו, אך הבריטים סירבו להאמין לקסם המפתיע. מאות טוקבקים ברשת האינטרנט טענו כי הקוסם משחד את אנשי ההגרלה או מרמה. הקוסם הנעלב החליט לא לספוג את ההתקפות, הוא חרג ממנהג הקוסמים וחשף את סודו הגדול

הקוסם עם המספרים הזוכים (סקיי ניוז)

לעיתים משתלם להיות קוסם: בהגרלת הלוטו הגדולה שנערכה בבריטניה בסוף השבוע, טען הקוסם דרן בראון שהוא יכול לנחש מה יהיו המספרים הזוכים. למרות פקפוק הקהל והצופים ברגע האמת הוא הוכיח שהכל אפשרי. בראון חשף את המספרים הזוכים והותיר את הבריטים המומים ומבולבלים.

הקוסם הבריטי הציג את הטריק המפתיע במהלך שידור תוצאות ההגרלה. באולפן סודי הוא כינס מספר צופים ורשם את המספרים שיעלו לדעתו בגורל על כדורים מיוחדים. את התוצאה שניבא חשף רק אחרי שראה את המספרים הזוכים בשידור של רשת הטלוויזיה ה-BBC.

הקסם המיוחד גרם להצפה של תגובות ברשת האינטרנט, בהן ניסו הגולשים להעריך ולהסביר כיצד הצליח הקוסם לנחש את מספרי המזל. אבל שלל הטוקבקים הותיר את הצופים מבולבלים והמומים "איך הוא עושה את זה?", כולם שאלו, אך ללא מענה.

הקוסם הבריטי חשף את הסוד

ההסברים שהציעו הגולשים היו רבים ומגוונים. חלק טענו כי מדובר בזיוף טכנולוגי, ואחדים אף פרסמו כי המספרים הוקרנו בעזרת קרן אור מיוחדת ואולי אפילו קיר עם מראה חד כיוונית שגילתה לבראון את התשובות.

כדי להפסיק את חרושת השמועות וכדי להגן על שמו הטוב, החליט בראון לחשוף כיצד הוא ביצע את הקסם המיוחד. הקוסם הסביר כי מדובר ב"סוד חזק ונפלא שניתן להגיע אליו - רק אם נפעיל את ראשינו יחדיו".
הקוסם טוען כי הוא נעזר במלאכת הנבואה בעזרת מה שנקרא "תיאורית חכמת ההמון", שמסבירה בעיקרה כיצד קהל אנשים יכול לנחש יחדיו משקל של שור. "פשוט צריך למצוא את הממוצע בין כל הניחושים - וזה יהיה משקל השור", מסביר בראון בפשטות ובביטחון.

הסבר השיטה המבטיחה

בראון הרכיב פאנל של 24 אנשים שכתבו את התחזית שלהם למספרים שיעלו בגורל, לאחר שלמדו את סכום כל המספרים שעלו בשנה שעברה. אחר כך הוא חיבר את סכום המספרים שניחשו המשתתפים, וחילק את התוצאה ב 24, כך הצליח לקבל את הניחוש הממוצע.

בפעם הראשונה הם קיבלו רק מספר אחד נכון, בפעם השנייה הם הצליחו לנחש שלושה מספרים, ביום השלישי הם כבר עלו על ארבעה מספרים. עד ההגרלה שנערכה בסוף השבוע, השלימו משתתפי הפאנל את התהליך שמכתיבה השיטה - והם הצליחו לאסוף את ששת המספרים הנכונים.

המהומה סביב הקסם, אף גברה עם גילוי הסוד שמאחוריו. הקוסם הבריטי עורר את זעמם של קהילת הקוסמים העולמית לאחר שחשף את סוד הקסם שלו, דבר שאינו נהוג כלל בקרב אנשי פעלולים.

מרבית הקהל לא קיבל את ההסבר: "זה נשמע הזוי שניחושים יהיו כה מדויקים", כתבו רבים ברשת האינטרנט. היו אף כאלה שהטיחו בו האשמות וטענו כי בראון משחד את אנשי הלוטו, או מחבל במכונת הלוטו. בראון מכחיש את כל ההאשמות. "לא עשיתי דברים כאלו ואני לא אעשה דברים כאלו לעולם - זה לא חוקי", טען להגנתו.