הצצה נדירה למטוס של נשיא ארה"ב - בשגרה ובחירום

בשבוע הבא יצויינו 8 שנים למתקפת הטרור שזיעזעה את העולם. סרט תיעודי חדש עוסק ברגעים הדרמטיים ההם במקום שאליו הבריחו אז אנשי הביטחון את נשיא ארה"ב: לשמיים - לאיירפורס 1

יש נופים שתיירים מהשורה כבר לא יוכלו לצלם יותר כשהם באים לטייל בוושינגטון הבירה. למשל, המוניומנטים הגדולים של לינקולן, וושינגטון וכמובן - הבית הלבן. יש רק נוסע מתמיד אחד שרשאי היום לטוס מעל המדשאה של עצמו, אם במטוס הג'מבו הנחשק בתבל או במסוק המאובזר – נשיא ארה"ב.

במשך שמונה שנים טס ג'ורג' בוש נינוח במשרד המעופף שלו, וגם המיטות נראו רכות ומזמינות. אבל לפני שמונה שנים, המשרד והבית המעופפים האלה עמדו במרכז הדרמה העולמית של 9.11, השבוע לפני שמונה שנים.
 
ג'ורג' בוש, אז נשיא טירון, בקושי חצי שנה בתפקיד, ועם שיער שרק מתחיל להלבין, קיבל זה עתה בפלורידה הודעה על אירוע רב נפגעים במרכז הסחר העולמי במנהטן. בוש הוקפץ מיד אל המטוס הנשיאותי – שנחשב אז למקום הבטוח ביותר עבור מנהיג העולם החופשי.

שמים פתוחים לרווחה

בשעות הקרובות איירפורס 1 ידלג בין בסיסי חיל האוויר ויהיה כלי הטיס היחיד בכל המרחב האווירי של צפון אמריקה. כך זה נשמע אז ברשת הקשר:

איירפורס 1: "יש לך משהו ב-151?"
בקר אווירי: "לא. אתה יכול לבחור במה שאתה רוצה, כי אין כאן אף אחד באוויר".
איירפורס 1: "יופי, זה טוב מאוד, תודה רבה".

בזה אחר זה קיבל כל מטוס אחר הוראה לנחות, עכשיו, ולא משנה איפה. ובעוד מנהטן מעלה תמרות עשן, מחפשים בוש והצוות מידע ומחלקים הוראות: לירות כדי להפיל כל מה שמתקרב לוושינגטון.

נשיא על הכוונת?

לא כולם יודעים, אבל קברניט איירפורס 1 היה בטוח שגם הוא על הכוונת. הוא קיבל אזהרה על מטוס שמתקרב אליו. אנשי הנשיא חששו במדובר במטוס חטוף נוסף. כך זה נשמע אז ברשת הקשר:

בקר אווירי: "נראה שאיבדנו את קשר הרדיו עמם. אתם יודעים על קיומם?"
איירפורס 1: "איירפורס 1, חיובי".
 
ועד שהאיום מתגלה כהתרעת שווא, הנשיא מגלה שציוד הקשר המשוכלל והמדהים הזה אינו מסוגל לקשר אותו בשידור חי עם האומה. איירפורס 1 לא צויד כראוי להתמודד עם משבר, והוא נאלץ לנחות.

מיטה שהופכת לספה
 
בימים רגילים הכול כאן נראה חמים וטעים. לאנשי הצוות יש רשימה של העדפותיהם של הבכירים, ואיך הם אוהבים את הקפה שלהם. שתי המיטות יכולות להפוך לספות באירועים, אם רוצים כאן אווירה של חדר אירוח בסוויטה הנשיאותית. אבל רוב הזמן הן במצב של מיטת, למקרה שהנשיא ירצה לבוא ולנוח.

לתוך המציאות הזאת, לתוך המטוס הזה, נכנס עכשיו בוס חדש, ברק אובמה, ועכשיו הגיע תור השיער שלו להלבין.

"הערב אגיש לך ארוחת ערב", פונה איש הצוות לאובמה. ואבומה מעמיד אותו למבחן. "בוא נבדוק איך אתם מכינים המבורגר", הוא עונה לו. "ותכין אותו מדיום-וול, אם אפשר. עם גבינת צ'דר, אם יש לכם ועם חסה ועגבניה. ואם יש לכם סלט, ירקות או משהו כזה, אשמח מאוד".

אובמה יודע מה להזמין על המטוס, אך השאלה אם יידע מה לעשות מהמטוס הזה בזמן של משבר. בשבוע הבא, ביום הזיכרון לפיגועי ה-11.9, אובמה ודאי יחשוב מה הוא היה עושה בכזה מקרה.

הסרטים התיעודיים על המטוס והמסוק של נשיא ארה"ב ישודרו בשבוע הבא בערוץ נשיונל ג'אוגרפיק.

הווידאופדיה: פיגועי ה-11.9

הווידאופדיה: ברק אובמה