הנאצים החליפו קופצת יהודיה- בקופץ

הנאצים לא רצו שקופצת יהודיה - טובה ככל שתהיה, תזכה עבור גרמניה במדליית הזהב על קפיצה לגובה - אז הם החליפו אותה בקופץ. "כולנו שאלנו את עצמנו למה היא לא מתקלחת איתנו", סיפרה ברגמן בת ה-95. "חשבנו שהיא מוזרה"

גרטל ברגמאן - יהודיה שהועפה מהנבחרת (דר - שפיגל)

היא התקלחה לבדה, גילחה את רגליה כמה פעמים ביום והיה לה קול עבה - נמוך מאוד. מהר מאוד העולם הבין למה: המשטר הנאצי לקח גבר, הפך אותו לאישה והציבו אותו במקום קופצת יהודיה מצטיינת באולימפיאדת ברלין - 1936.

הסרט ברלין 36 שיעלה לאקרנים הגרמניים בשבוע הבא מספר את העלילה המבהילה על גרטל ברגמן, הקופצת שהייתה המועמדת הבטוחה ביותר לקבלת המדליה בקפיצה לגובה, לפני שהעיפו אותה מהנבחרת האתלטית.

הנאצים לא רצו שהיטלר יובך מזכייה של ספורטאית יהודייה במדליית זהב עבור גרמניה. שותפתה לחדר, ובסופו של דבר מי שהחליפה אותה בענף הייתה דורה ראטכן שנולדה בשם הורסט ראטכן, הם כינו אותה רק בשם "דורה", שלמרות ההורמונים הצליחה להשתלט רק על המקום הרביעי באולימפיאדה.

היא לא התקלחה איתנו - חשבנו שהיא מוזרה

שנתיים מאוחר יותר, עדיין כאישה , היא קבעה שיא עולם לנשים 1.70 ס"מ - אבל בשיא נמחק מהרשומות אחרי שרופא גילה ש"דורה" הייתה פעם הורסט רק שעכשיו הוא בלי אשכיו. הוא הועף מהנבחרת והועבר מהר מאוד לצבא. אנשי המשטר הנאצי העלימו מהר מאוד את הפרטים על האיש - אישה מהארכיונים.

"מעולם לא חשדתי בכלום" אמרה ברגמן בת ה-95 שמתגוררת עכשיו בארצות הברית לעיתון הדר שפיגל. "כולנו שאלנו את עצמנו למה היא לא מתקלחת איתנו, להיות כל כך ביישנית בגיל 17 זה היה הזוי, אבל חשבנו לעצמנו - היא מוזרה".

הסרט עולה במקביל לפרשה שמסעירה את עולם האתלטיקה על האצנית הדרום אפריקנית שזכתה באליפות האחרונה במירוץ ל-800 מטרים, קסטר סמניה, באותו האיצטדיון בו קיפץ הורסט תחת השם דורה.