אירן מתעקשת: "הגרעין שלנו - לצרכי שלום"

נראה שבטהרן מרוצים מדוח הסוכנות לאנרגיה אטומית (סבא"א), שפורסם אמש וקבע כי אירן האטה את קצב ייצור האורניום המועשר. הנציג האירני לסוכנות מסר: "הדוח הדגיש... שהפעילות הגרעינית היא למטרות שלום". הבית הלבן לעומת זאת מעניק לדוח משמעות אחרת לגמרי: "הדוח קבע כי אירן ממשיכה להרחיב את תכנית הגרעין"

הגרעין האירני. מטרות שלום או מטרות שלום-שלום? (רויטרס)

המאבק על הגרעין האירני: טהרן אומרת היום כי "כלב השמירה האטומי" של האו"ם - דהיינו, דוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם אתמול - אישר כי תכנית הגרעין שלה מיועדת לצרכי שלום בלבד.

על פי הדוח, אירן האטה את קצב ייצור האורניום המועשר בתחומה ונענתה ולכמה מהדרישות לשקיפות שהופנו לעברה, למרות שהאשמות לפיהן טהרן ביצעה מחקר באשר לבניית פצצות גרעיניות – נבדקו ונמצאו מהימנות. הדוח צפוי להוות את הבסיס לדיוני המעצמות – ארה"ב, בריטניה, צרפת, רוסיה, סין וגרמניה - שיחלו בשבוע הבא, ויקבעו האם יוחרפו הסנקציות כנגד אירן.

נציג אירן בסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית, עלי אשגר סולטניה, אמר בתגובה לפרסום הדוח לסוכנות ידיעות אירנית כי "הדוח הדגיש... שהפעילות הגרעינית של אירן היא למטרות שלום, וכי אירן המשיכה את שיתוף הפעולה שלה עם הסוכנות".

"יחד עם זאת, אירן לא תיכנע ללחצים פוליטיים לנקוט באמצעים שמעבר להתחייבות החוקיות שלה", הוסיף הנציג האירני.

הבית הלבן: אירן ממשיכה להרחיב את תכנית הגרעין

בוושינגטון, לעומת זאת, העניקו פרשנות שונה לחלוטין לדוח אמש. מקור רשמי בבית הלבן מסר כי דוח סבא"א הראה כי אירן "ממשיכה להרחיב את תכנית הגרעין שלה וממשיכה לא לשתף פעולה באופן מלא עם עבודת הסוכנות".

ובמקביל, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דחתה את ההאשמות לפיהן היא מסתירה מידע על תכנית הגרעין האירנית. דובר הארגון מכחיש את ההאשמות שהופצו בכלי תקשורת והתבססו על מקורות דיפלומטים מערביים לפיהם יושב ראש הסוכנות, מוחמד אל בראדעי, מחזיק בידיו מידע המוכיח שאירן פועלת להשגת נשק גרעיני.