דיווח: ספינת נשק מקוריאה הצפונית נתפסה בדרכה לאירן

מקורות דיפלומטיים בארה"ב דיווחו כי צבא איחוד האמירויות תפס לפני כמה שבועות ספינת נשק מפיונגיאנג שנשאה אמצעי לחימה. העברת הנשק מהווה הפרה חמורה של הסנקציות שהטיל האו"ם על המדינה הקומוניסטית ומנגודת להחלטה 1874

ספינת הנשק נתפסה בדרך לאירן (חדשות 2)

איחוד האמירויות הערביות תפס לאחרונה ספינה שניסתה להעביר בחשאי נשק מקוריאה הצפונית לאירן בניגוד להחלטות האו"ם - כך אומרים מקורות דיפלומטיים בניו-יורק, על פי דיווח אמש של העיתון האמריקני "פיננשל טיימס".

על פי הדיווח איחוד האמירויות דיווח על תפיסת הספינה לוועדת הסנקציות של הארגון. על קוריאה הצפונית מוטל אמברגו נשק בהתאם להחלטה 1874.

המקורות הדיפלומטיים מסרו כי הספינה שנתפסה לפני מספר שבועות היא ANL-Australia , שעליה התנוסס דגל איי-הבהאמה. ועדת הסנקציות של האו"ם שלחה ב-15 באוגוסט לממשלות אירן וצפון-קוריאה מכתבים בהם הודגש כי העברת המטען שנמצא על האנייה היא הפרה של החלטת האו"ם 1874 ובקשה לתגובה בתוך שבועיים.

עוד על פי דיווח הגורמים האמריקנים, שלטונות איחוד האמירויות מצאו על הספינה כלי נשק בהם רקטות RPG. לדברי הדיפלומטים, האיחוד מטפל במטען שנמצא על הסיפון, ולא נדרשת התערבות מצד הוועדה.

לחץ בינלאומי על קוריאה הצפונית

לאחר הניסוי הגרעיני שביצעה, קוריאה הצפונית עומדת מול לחץ בינלאומי עצום. הכוחות המשותפים של צבא דרום-קוריאה וצבא ארצות הברית העלו את רמת הכוננות שלהם בחצי האי הקוריאני לרמה הגבוהה ביותר מאז 2006, כך נמסר בתחילת יוני ממשרד ההגנה בסיאול. במסגרת זו יוגברו התצפיות האוויריות בשמי צפון-קוריאה וישונעו כוחות.

גורמי מפתח במועצת הביטחון של האו"ם הסכימו באופן עקרוני כי יש להטיל על קוריאה הצפונית סנקציות. זאת, לאחר שהפרה את החלטת האו"ם וערכה ניסוי גרעיני. מקורות דיפלומטיים סיפרו כי ההסכם התקבל בתום שיחות שערכו יפן וחמשת החברות הקבועות במועצת הביטחון – ארצות הברית, בריטניה, צרפת, סין ורוסיה.

 צפון-קוריאה הודיעה כי היא אינה מחוייבת עוד להסכם שביתת הנשק שסיים את מלחמת קוריאה ב-1953.

הצצה לשטיפת המוח הצפון-קוריאנית

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק