המרגל שברח עם ציוד צלילה מתחת לשמלה

זהו סיפורו המדהים של המרגל הצרפתי לשעבר: הרב ז'וברט הסתכסך עם הרשויות בדובאי בגלל יוזמה עסקית שכשלה, ועמד בפני עונש מאסר. יום שישי אחד, המרגל הצרפתי לבש בורקה - הלבוש המסורתי של נשות האיסלאם, וצלל אל החופש באמצעות חליפת הצלילה שהוסתרה מתחת לתחפושת

ציוד הצלילה הוחבא מתחת לבורקה ("הבריחה מדובאי")

גם ג'יימס בונד לא יכול היה לעשות את זה טוב יותר: מרגל צרפתי לשעבר שהסתבך עם החוק בדובאי ברח מהמדינה באמצעות ציוד צלילה שהוסתר מתחת לבורקה שלבש. זהו סיפורו של הצרפתי הרב ז'וברט - כפי שהוא עצמו מספר וכותב. מה נכון ומה פרי דמיונו הקודח? כנראה לא נדע לעולם.

הכל התחיל בשנת 1993. לאחר שהשתחרר מהשירות החשאי הצרפתי, עבר המרגל לשעבר לעסקים פרטיים. מכיוון שעסקים ודובאי (לפחות עד המשבר הכלכלי האחרון) הם לא פחות מתאומים סיאמיים, בחר ז'וברט לקחת את אשתו האמריקנית ושני ילדיו ולעבור מפלורידה שם התגורר, לנסיכות המפרץ הציורית.

הוא חבר למיליארדר מקומי והיה מופקד על האטרקציה התיירותית שהייתה אמורה להיות הדבר הבא בחיי העושר של אנשי עסקים: בניית צוללות מיניאטוריות. לאחר כמה שנים טובות של השקעה ועבודה, בשנת 2007 ארבע צוללות יצאו מהמפעל, ופה גם התחילו הבעיות.

האיומים

הבוסים המקומיים טענו כי לפחות שתיים מהצוללות לא עובדות וכי חלקים רבים שלהן מקולקלים. ז'וברט טען כי אם יש בעיות - זה בגלל בעיות שהם עשו לו עם תזרים מזומנים לקוי.

כך או כך, המרגל טוען כי המשטרה והבולשת במדינה החלו בהליכים משפטיים לצד איומים אמיתיים לענות אותו אם לא ימצא את 3.5 מיליארד הדולר שהם טוענים שהוא חייב להם. דרכונו נשלל ממנו על מנת למנוע את בריחתו.

ז'וברט טוען כי בשלב הזה גמלה בראשו ההחלטה לברוח מהמדינה. משפחתו נשלחה מהמדינה ורק כששמע שהם הגיעו לביתם שבפלורידה בבטחה - החל גם הוא בתכניתו הגרנדיוזית. הוא הבריח למדינה ציוד צלילה ויום אחד פשוט עזב את ביתו בדובאי ועבר להתאכסן במלונות שונים בשמות בדויים.

הבריחה

והנה, ביום שישי אחד, בעוד תושבי דובאי היו עסוקים בתפילת יום השישי, הוא ניצל את הכשרתו כמרגל והוציא את תכניתו לפועל. הוא יצא מהמלון מחופש לאישה אדוקה ושמנה מכוסה בבורקה הדובאית המסורתית והלך אל החוף. מתחת לכיסוי הבורקה שלבש המרגל היה ציוד הצלילה שהוא הצליח להבריח. הוא צלל במשך זמן ארוך עד שהגיע לתחנת משמר חופים.

אחר כך, הוא מספר, הוא חיבל בספינת פטרול של משמר הים ועלה על סירת מנוע שחיכתה לו עם חברו הטוב מהימים הטובים בשירות החשאי. משם, הדרך אל החופש כבר הייתה קצרה - 6 שעות בלבד. זמן קצר אחר כך כבר אוחד עם משפחתו והחל בכתיבת ספרו "הבריחה מדובאי" שאמור לצאת לאור בסתיו הקרוב.

ובינתיים בדובאי: בית המשפט גזר עליו, בהיעדרו, עונש מאסר של חמש שנים. כששמעו על הבריחה הנועזת הם הסתפקו בהצהרה הפשוטה הבאה: "הוא נוכל, רמאי ושקרן".

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק