האם ימונה האחראי לפיגוע בבואנוס איירס לשר ההגנה באירן?

שערורייה רודפת שערורייה: נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, הודיע בסוף השבוע כי הוא מתכוון למנות את אחמד וואחידי - מי שהיה מעורב בתכנון הפיגוע באזור הקהילה היהודית בבואנוס איירס ב-94', לתפקיד שר ההגנה, ומייד הקים עליו את השלטונות בארגנטינה. וואחידי מבוקש ע"י האינטרפול בגין אותו פיגוע, אך אירן דוחה ההאשמות

מחאה דרום אמריקנית: ארגנטינה מותחת היום ביקורת חריפה ומגנה את כוונתו של נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, למנות לתפקיד שר ההגנה את אחמד וואחידי - מי שהיה מעורב בתכנון הפיגוע באזור הקהילה היהודית בבואנוס איירס בשנת 1994. "הממשלה הארגנטינאית מגנה בחריפות את כוונת הנשיא האירני", נמסר הבוקר בהודעה רשמית בבירה בואנוס איירס.

וואחידי עצמו מבוקש על ידי האינטרפול בגין תכנון הפיגוע, בו נהרגו 85 בני אדם בבירה הארגנטינית. בשנת 2007 הודיע האינטרפול כי בכוונתה לעצור אותו, בתור מי שעמד בראש "פלוגות אל-קודס", יחידות העילית של משמרות המהפיכה באירן.

גם בארצות הברית הביעו הלילה חשש מפני המינוי. "אם הדיווחים על כוונותיו של אחמדינג'אד נכונות, כמובן שזה יפריע מאוד", אמר דובר מחלקת המדינה איאן קלי.

אירן: "עוד מזימה של הציונים"

ואולם, בטהרן שבים ודוחים את הביקורת הבינלאומית, ורואים בה כבעוד ניסיון ישראלי לפגוע במשטר האירני. "איך קרה שהטענות הללו לא הועלו כבר בעבר?", תהה הלילה בזעם יועץ התקשורת של הנשיא אחמדינג'אד, עלי אכבר ג'עפרי. "וואחידי כיהן בתפקיד זוטר במשרד ההגנה", הוא הוסיף והאשים: "נראה כי מדובר בעוד תכסיס שתוכנן על ידי הציונים".

ב-9 ביולי 1994 התרחש הפיגוע, הקשה ביותר על אדמת ארגנטינה מעולם. מטען חבלה רב עוצמתי התפוצץ בבניין בן שבע קומות ברובע היהודי בבירה בואנוס איירס. 85 בני אדם נהרגו, 300 נוספים נפצעו. שנתיים קודם לכן, הותקפה השגרירות הישראלית בעיר, ובפיגוע תופת קשה נהרגו 22 בני אדם ולמעלה מ-200 נפצעו.

בשנת 2006 הוציא התובע הכללי בארגנטינה צו מעצר בינלאומי נגד וואחידי ונגד בכירים אירנים נוספים, ביניהם גם הנשיא לשעבר עלי אכבר האשמי רפסנג'אני ושר החוץ לשעבר עלי אכבר וולאיאטי. ואולם, שנה לאחר מכן, הורה האינטרפול לבטל את הצו נגד השניים, אך הותיר בעינו את צו המעצר נגד וואחידי.