ארה"ב: הישראלי שמכר את הכליה שלו לאיש עסקים

ארה"ב סוערת בעקבות פרסום על ישראלי שמכר כליה ב-20 אלף דולר לאמריקני חולה, בניגוד לחוק. ניק רוזן תיעד את תהליך מכירת הכליה כדי ליצור סרט תיעודי על התעשייה, אבל הסרט הפך לעדות שמפלילה רבים, בהם אנשי הקהילה היהודית בניו יורק

תרומה בניגוד לחוק. אילוסטרציה (חדשות 2)

אזרח ישראלי בשם ניק רוזן נסע לארצות הברית כדי למכור את הכליות שלו לאיש עסקים בתמורה ל-20 אלף דולר. הוא צילם את כל התהליך שעבר לסרטון שהפך להיות כתב אישום בידיו של התובע בארצות הברית. זה אמנם קרה לפני כארבע שנים, אבל הפרשה הזו התפוצצה רק היום בארה"ב.

רוזן, תל אביבי בן 39, טוען שאחרי הניתוח הוא קיבל מעטפה עם 20 אלף דולר שהונחה על המיטה שלו. מיותר לציין שהעסקה הזו לא הייתה חוקית. רוזן אומר שזה לא משנה לו. "אני מעשן חשיש - גם זה לא חוקי", אמר. רוזן מאמין שהוא עשה מעשה טוב ושצריך להעריך את המעשה שלו.

הוא מגדיר את עצמו כבימאי ומפיק סרטי וידאו, ולכן אף צילם את התהליך. אולם הסרט שיצר הפך לעדות בידי המשטרה האמריקנית לתופעת הסחר באברים - על פי הדיווחים בתקשורת האמריקנית הפרשה הובילה למעצרים של רבים, בהם רבנים ואנשי הקהילה היהודית.

הסיפור של רוזן התחיל כשענה על מודעה בעיתון ישראלי שלשונה: "דרוש תורם כליה". בווידאו הוא מספר כי אחרי שענה למודעה, יצר איתו קשר בחור בשם מוטי שמתואר כ"איש מכוער" שלקח אותו לערוך בדיקות בישראל.

בית החולים האמין

אחרי הבדיקות בישראל הוא טס לניו יורק, שם עבר עוד סדרת בדיקות שאחריהן הגיע לצוות המשתילים בבית החולים המכובד "הר סיני". רוזן שכנע, לדבריו, את הרופאים שהוא בן דודו של בראד גורסקי גורסקי, איש העסקים שנדרש לכליה. בית החולים בחר להאמין.

גורסקי בן ה-51 מאשר את הפרטים שמסר רוזן. "הייתי כבר על מפתנו של המוות", הוא אמר. כשנשאל אם הוא שמח על הסרט שרוזן יצר הוא אמר: "אני חייב לסלוח לאיש. הוא הציל את חיי, הוא עשה מצווה".

רוזן מבלה את חודשי הקיץ בעיר קלן שבגרמניה. לא ברור האם ארצות הברית הגישה בקשת הסגרה נגד האיש, והאם יש לה כוונה כזו.

הסרט שצילם רוזן חושף את שוק הסחר באיברים הלא חוקי בארה"ב. במדינה מתו בשנה האחרונה 4,540 בני אדם שהמתינו להשתלה.  

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק